Close Menu
Portal Rogotin – Hrvatska
    Facebook
    NAJNOVIJE
    • TIHOMIR MRĐENOVIĆ: Stariji je od Luke Ploče, a 12 godina bio je njen „mozak“
    • Ovog vikenda Metković  nudi raznolika i zanimljiva događanja!
    • Posebna prometna regulacija povodom održavanja Ribarske noći u Kominu
    • Barake kao simbol zajedništva
    • Koncert “Večer nezaboravnih melodija”🎶
    • Prometna nesreća u Sustjepanu, auto sletjelo u rijeku, izvlače ga vatrogasci
    • JADRAN LP: I Herceg se vratio na Jadranovo
    • Vrgorac ipak neće na nove izbore, okončana drama! Pomirili se HDZ i DP, bivši gradonačelnik izabran…
    Portal Rogotin – Hrvatska
    • Naslovnica
    • Vijesti
      • Hrvatska
      • Županija DN
      • Ploče
      • Rogotin
      • Dolina Neretve
      • Makarsko primorje
    • Šport
      • Nogomet
      • Rukomet
      • Ostalo
    • Kultura
    • Komentari
    • Povijest
    • Religija
      • Dolina Neretve – sakralni objekti
      • Duhovna poruka
    • Zanimljivosti
    Portal Rogotin – Hrvatska

    MED S HRVATSKIH PČELINJAKA USKORO U NACIONALNOJ STAKLENCI ZA MED

    28.11.2018TincekTincek

    Domaći med pakiran u nacionalnu staklenku za med uskoro će se naći na policama hrvatskih trgovina. Pravo na korištenje nacionalne staklenke imaju pčelari, primarni proizvođači pčelinjih proizvoda upisani u Evidenciju pčelara i pčelinjaka koji proizvode pčelinje proizvode na vlastitom gospodarstvu i stavljaju na tržište, koji su upisani u Upisnik poljoprivrednih gospodarstava ili u Upisnik registriranih objekata u poslovanju s hranom životinjskog podrijetla koje vodi Ministarstvo poljoprivrede.

    Maksimalan broj nacionalnih staklenki po korisniku utvrđuje Hrvatski pčelarski savez na temelju podataka iz Evidencije pčelara i pčelinjaka te na temelju godišnje proizvodnje meda po košnici. Korisnik (pčelar) je obvezan kupljenu nacionalnu staklenku puniti isključivo medom hrvatskog podrijetla u skladu s Dobrom pčelarskom praksom. Korisniku koji zloupotrijebi nacionalnu staklenku zabranit će se daljnja kupovina i upotreba staklenki na rok od dvije godine, a identitet korisnika bit će javno objavljen.

    Med pakiran u nacionalnu staklenku pri stavljanju na tržište mora udovoljiti standardima kvalitete propisanim odredbama Pravilnika o medu, med mora biti propisno deklariran, označen naljepnicom proizvođača s obveznom naznakom „zemlja podrijetla Hrvatska“. Svaka nacionalna staklenka mora biti označena i znakom „Med hrvatskih pčelinjaka“ u sklopu kojeg je naveden i jedinstveni broj pomoću kojeg će potrošači moći provjeriti podrijetlo meda.

    „Prosječna potrošnja meda po stanovniku u Hrvatskoj je dva kilograma, a 8 tisuća pčelara s 450 tisuća pčelinjih zajednica godišnje proizvede više od 9 tisuća tona meda. Na slobodnom tržištu kakvo je naše, može se naći i meda iz cijelog svijeta. No, kako u cijeloj toj ponudi prepoznati domaći hrvatski med? Iako stalno podsjećamo potrošače da čitaju deklaracije i informiraju se prije kupnje, uskoro će svaka dvojba o podrijetlu meda biti otklonjena jer će nacionalna staklenka za med biti lako prepoznatljiva. Pčelari su još jednom pokazali da dobra organizacija i suradnja daju izvrsne rezultate.“ – izjavio je potpredsjednik Vlade RH i ministar poljoprivrede Tomislav Tolušić.

    Izradu nacionalne staklenke za med naručio je Hrvatski pčelarski savez koji je i nositelj industrijskog dizajna, a staklenka je izrađena u četiri dimenzije:
    ·         720 mL – 900 grama
    ·         580 mL – 720 grama
    ·         370 mL – 450 grama
    ·         210 mL – 250 grama

    Med u staklenci od 370 mL koristit će se i za promociju meda u školama u sklopu Školskog mednog dana koji će se obilježiti 7. prosinca simboličnom podjelom staklenki domaćeg meda prvašićima na području cijele zemlje.

    Share. Facebook Twitter WhatsApp Telegram Email
    Najnovije vijesti

    TIHOMIR MRĐENOVIĆ: Stariji je od Luke Ploče, a 12 godina bio je njen „mozak“

    Autor: PORTAL ROGOTIN11.07.2025

    Ovog vikenda Metković  nudi raznolika i zanimljiva događanja!

    Autor: PORTAL ROGOTIN11.07.2025

    Posebna prometna regulacija povodom održavanja Ribarske noći u Kominu

    Autor: PORTAL ROGOTIN11.07.2025

    Barake kao simbol zajedništva

    Autor: PORTAL ROGOTIN10.07.2025

    Koncert “Večer nezaboravnih melodija”🎶

    Autor: PORTAL ROGOTIN10.07.2025
    studeni 2018
    P U S Č P S N
     1234
    567891011
    12131415161718
    19202122232425
    2627282930  
    « lis   pro »
    ARHIVA
    R o g o t i n
    Copyright © 2015-2025 PORTAL ROGOTIN

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.