‘Bit će još biskupa iz hrvatskog Nazareta…‘

0

Ma, moji novinari, uranili ste. Trebali ste doći na blagdan svetog Liberana, 23. srpnja.

To je naš svetac zaštitnik i, da znadete, doći će nam naš don Ranko Vidović, novi biskup na Hvaru, govoriti misu. Jeste li čuli da je on treći biskup iz naše župe.

Tim su nas riječima dočekali mještani na Mliništu, selu na rubu neretvanske doline koje pripada župi Vidonje, a administrativno je središte male općine Zažablje. Najmanje u Neretvi i Dalmaciji, ali najbogatije po svećenicima i časnim sestrama, kojih iz ovoga kraja ima više od stotinu, piše Slobodna Dalmacija.

Prostor je to koji je dao i tri (nad)biskupa, aktualnog splitsko-makarskog mons. Marina Barišića, zatim Martina Vidovića, naslovnog nadbiskupa ninskog i bivšeg papinskog nuncija u Bjelorusiji, te mons. Ranka Vidovića, “friškog” hvarsko-bračko-viškog biskupa.

– Svjetsko je čudo da mala sredina poput Mliništa Crkvi dadne tri biskupa – reći će mnogi vjernici koji župu Vidonje, bez imalo pretjerivanja, često nazivaju i hrvatskim Nazaretom, jer je Crkvi dala četrdesetak svećenika te osamdesetak redovnica u raznim zajednicama.

Zažapci su ponosni na svoje svećenike i biskupe, ali i na svoj vidonjski govor, koji je proglašen nematerijalnim kulturnim dobrom. U čemu je tajna velikog broja duhovnih zvanja u župi koja se iz nekad vrlo napučenog mjesta Vidonje, smještenog u brdima s istočne strane najveće hrvatske delte, “spustila” na rub Neretve? Na to pitanje nije teško odgovoriti, pogotovo kad se zna koliko su tamošnji ljudi privrženi vjeri i Katoličkoj crkvi.

Mole se Bogu, nedjeljom idu na misu, blagdanima ne rade u polju. Dovoljno je reći da su sve svoje poslove započinjali s riječima “Bože, pomozi” i “U Božje ruke”. Živjeli su puninu vjere, što je rezultiralo velikim brojem duhovnih zvanja, svećenika i još više časnih sestara.

No, novo vrijeme donosi i nove običaje. Danas mladi odlaze trbuhom za kruhom, neki po Hrvatskoj, a neki čak i do daleke Irske i zemalja zapadne Europe. Svećenika je sve manje, ali aktualni župnik, don Mladen Margeta, s više od 40 godina staža po dalmatinskim župama, ne žali se.

capture 1

Pastir je tristotinjak pobožnih i vrijednih duša kojima je vjera u Boga na prvom mjestu. Njegova prva župa bila je u vrgorskom kraju, Orah i Stilja, te Dusina i Veliki Prolog, zatim je bio u Vidu, a u Vidonjama je već šestu godinu, gdje mu je i najljepše, reći će bez imalo uvijanja.

– Ma, znate, godine čine svoje – kaže u šali.

Posebna mu je čast što je bio župnik Vidonja upravo kada je imenovan novi biskup don Ranko Vidović.

– Bio sam iznenađen i sretan jer sam župnik njegove rodne župe. Toliki broj svećenika i biskupa je ovaj narod ovdje izmolio. Molitva je uvijek bila uvriježena u obiteljima – kaže don Mladen, koji je ranije skrbio o župama u kojima nije bilo duhovnih zvanja.

Hrvatski Nazaret osnovao je daleke 1720. makarski biskup Nikola Bjanković. Bio je posvećena sv. Ivanu Krstitelju do 1975., kada je na Mliništu izgrađena nova župna crkva čiji su zaštinici Presveto Srce Isusovo i Marijino.

Danas župnik stanuje na Mliništu, a prije je stanovao u Vidonjama, pa se župa službeno i danas tako zove. U  ovom dijelu Neretve posebno se slavi i sveti Liberan, u čiju je čast 1861. podignuta i crkvica. Zanimljivo je i da svaka  obitelj ima svoga sveca zaštitnika kojega štuje na poseban način.

Capture2

Od sredine šezdesetih godina prošlog stoljeća, kada je u promet puštena Jadranska magistrala, Vidonje je ostalo po strani, a stanovništvo se uglavnom iseljavalo u Metković, ali i u europske i prekooceanske zemlje. Ni bivši režim nije volio ovaj kraj upravo zbog njihove vjere i privrženosti Crkvi.

Taj kraj administrativno pripada općini Zažablje s oko 700 stanovnika.  Na čelu joj je agilna načelnica Maja Vrnoga, koja je rođena, odrasla i udana u ovoj župi, gdje živi i danas. Zanimljivost je i da na nedavnim izborima Maja nije imala protukandidata.

– I to je jedan od znakova da se dobro radi i da općina ide naprijed – dodaje lokalna čelnica, koja se iskazala u pisanju projekata za financiranje iz EU-a, pa će tako stara škola na Vidonjama, koju je država ustupila Općini, postati multimedijski centar, a cilj joj je promovirati Zažablje kao turističku destinaciju.

– Do sada nismo imali ni jedan apartman za iznajmljivanje, a imamo toliko prirodnih resursa, od jezera Kuti pa do planinarskih staza – naglašava Vrnoga, koja je iz “blagajne” u Bruxellesu uspjela nabaviti i električne bicikle za potrebe stanovnika i turista.

U radu joj pomažu mladići iz udruge lađara “Vidonje”, Josip Ostojić i Ivan Mioč, čiji je trenutačni glavni zadatak organizacija trupijade u čast blagdana svetog Liberana i Dana općine. Riječ je o velikoj kulturno-zabavnoj manifestaciji koju je korona usporila i ograničila, pa se ovogodišnja trupijada upravo danas vozi bez gledatelja koji će je moći gledati u prijenosu uživo.

Za razliku od svojih vršnjaka koji odlaze trbuhom za kruhom, njih dvojica namjeravaju ostati u svom rodnom mjestu. Smatraju da život u Zažablju ima budućnost kroz poljoprivredu i turizam.

Capture3

S tim se slaže i Nikola Ostojić, veliki zaljubljenik u lokalnu povijest, koji je rođen i živi na Mliništu. Ovdje ljudi uzgajaju mrkvu i krumpir, a zimi poriluk i kupusnjače. Zapravo uspijevaju sve kulture koje podnose vapnenac koji u polje dospijeva ispiranjem s okolnih brda.

– Nažalost, zamjetan je trend iseljavanja, premda bi se u našoj općini moglo lijepo živjeti, pogotovo ako bi se krenulo u moderniju poljoprivrednu proizvodnju. Nama je dvanaest minuta do mora. To je tu preko brda – govori Nikola.

Naš sugovornik govori da se o pobožnosti stanovnika Vidonja pisalo u dokumentima koji se nalaze u dubrovačkom arhivu, gdje stoji da su ljudi pobožni i bogobojazni jer, kad ugledaju svećenika, skidaju kapu i kleknu pred njim.

– To su korijeni vjere i pobožnosti u ovom kraju – ističe Ostojić, koji se nada da će iz župe Vidonje biti još biskupskih imenovanja, jer ima vrsnih teologa koji bi mogli ponijeti tu titulu.

Optimističan je kad su u pitanju novi biskupi, ali baš i nije kada se govori o novim svećeničkim zvanjima jer sve više mladih zaobilazi taj poziv.

– Novo vrijeme donosi i novi način života – zaključuje Nikola.

Zvona crkve Presvetog Srca Isusova i Marijina na Mliništu posebno će svečano zvoniti na blagdan svetog Liberana, kada će biskup mons. Ranko Vidović prvi put nakon imenovanja održati misu u rodnoj župi.

– Bit će to veliki blagoslov ne samo za naš kraj, već i za čitavu Hrvatsku – kažu stanovnici Mliništa.

Stanislav Soldo/Slobodna Dalmacija

Ivo Ravlić/Cropix

Share.

About Author

Comments are closed.