Dubrovačko-neretvanska županija i nekoliko banaka nedavno su potpisali ugovore u suradnji na realizaciji kreditnih programa namijenjenih obrtima, malim i srednjim trgovačkim društvima u sto postotnom vlasništvu državljana RH, a koji ulažu u području Dubrovačko-neretvanske županije.
Prednost ovih linija koje je Dubrovačko-neretvanska županija inicirala 2010. godine i koje se vrlo dobro koriste su male administrativne barijere u odnosu na ostale subvencionirane kreditne linije u Hrvatskoj, razumni uvjeti osiguranja i subvencije koje osigurava županija u iznosu od 2 ili 2,5 posto. U županiji su zadovoljni suradnjom s poslovnim bankama, te ističu da je za ovu godinu početna kamatna stopa nešto niža u odnosu na onu koja je vrijedila prethodno. Osigurani kreditni fond za male poslovne subjekte je 12,5 milijuna kn, a prednost u dodjeli će imati oni koji planiraju novo zapošljavanje, bave se proizvodnjom izvoze ili planiraju izvoziti svoje proizvode i usluge.
U najavi je i jedan poseban program namijenjen osiguranju likvidnosti poljoprivrednika. Naime, posljednjih godina poljoprivrednici Dubrovačko-neretvanske županije kako oni u dolini Neretve, tako i oni s Pelješca i Korčule suočavaju se s nizom neprilika (loše sezone, vremenske nepogode i sl.). koje nepovoljno utječu na njihovu likvidnost i mogućnost nabavke obrtnih sredstava za rad. Ovo postaje posebno važno u novije vrijeme s obzirom na činjenicu da se poljoprivrednicima otvaraju brojne mogućnosti financiranja ulaganja u opremanje, modernizacije i trajne nasade iz Programa ruralnog razvoja, no za osiguranje likvidnosti i nabavku sirovina i repromaterijala mogućnosti financiranja su vrlo ograničene, tako da je novi program kratkoročnog financiranja koji se priprema od strane nekih banaka, uz potporu Županije, dobro došao i trebao bi omogućiti poljoprivrednicima lakše preživljavanje u vremenu od nabavke sirovina i repromaterijala do naplate svojih proizvoda.
NAJNOVIJE
- 𝗣𝗹𝗲𝘀𝗻𝗶 𝘀𝘁𝘂𝗱𝗶𝗼 „𝗧𝗼𝘂𝗰𝗵” proslavio 10. rođendan!
- Zbog niza nepravilnosti policija isključila autobus na redovnoj liniji i ispisala kazne veće od 7 tisuća eura
- 4. Kup regata VSD-a u Makarskoj
- Besplatna radionica u Poduzetničkom inkubatoru Ploče – Dizajnirajte i optimizirajte: Canva kao alat za poslovni uspjeh
- Opasni predator, životinjica koja se šulja po krajnjem jugu postala je velika prijetnja, tamani sve pred sobom
- JADRAN LP: Ludi preokret jadranaša
- Obavijest maslinarima zbog paunova oka
- Zbog grubog kršenja prometnih propisa policija sudu protiv vozača predložila zatvorsku kaznu