Close Menu
Portal Rogotin – Hrvatska
    Facebook
    NAJNOVIJE
    • Otvoreno pismo o arheološkim nalazištima u Istočnoj Plini
    • IZVOR PLOČE: Priopćenje građanima grada Ploča i okolice, mještanima Desana i općine Gradac
    • Preminula Milka Šunjić ud. Zdravke
    • Treća večer manifestacije „Pjesnici pod zvijezdama”
    • U proteklom tjednu droga pronađena kod 15 osoba
    • DUŠKO MILANOVIĆ: Časnik bez časničkog čina, dragovoljac bez dragovoljačkog staža. Ispunjen ponosom i gorčinom.
    • Majka osamnaestero djece svjedočila na ljetnom oratoriju na Šipanu
    • Ženska snaga na devetom Festivalu soli
    Portal Rogotin – Hrvatska
    • Naslovnica
    • Vijesti
      • Hrvatska
      • Županija DN
      • Ploče
      • Rogotin
      • Dolina Neretve
      • Makarsko primorje
    • Šport
      • Nogomet
      • Rukomet
      • Ostalo
    • Kultura
    • Komentari
    • Povijest
    • Religija
      • Dolina Neretve – sakralni objekti
      • Duhovna poruka
    • Zanimljivosti
    Portal Rogotin – Hrvatska

    MARINA U PLOČAMA – ŠTO JE NAPRAVLJENO I KOJE SU PREPREKE OSTALE?

    09.08.2016

    Brojne luksuzne jahte,  koje ove sezone pristaju uz obalu gotovo u samom središtu Ploča, u javnosti su aktualizirale dugogodišnju temu izgradnje marine. Ploče su do sada bile poznate po lučkim djelatnostima vezanim uz rasute, generalne i tekuće terete, čija je budućnost, osim tekućih tereta, s obzirom na krizu koja ne prestaje, dosta upitna, pa najnovije aktivnosti vezane uz nautički turizam, pokazuju značajan iskorak kojim se otvara prostor za dodatnu zaradu i zapošljavanje.

    Izgradnja marine na području bivše tehničke radionice Hrvatske ratne mornarice u gradu priča je koja traje već godinama i na njoj su inzistirale sve lokalne vlasti. U Grad su i do sada dolazila pisma namjere potencijalnih investitora, a u zadnjih godinu dana dvije su grupe investitora zbog toga posjetile gradske službe.

    Idejno rješenje u Prostornom planu

    Grad Ploče je financirao izradu elaborata granice pomorskog dobra, a Ministarstvo pomorstva je, na inicijativu Grada, donijelo rješenje o utvrđivanju granice pomorskog dobra, te je izvršena uknjižba. Grad je izradio idejno rješenje marine, sredstvima osiguranim na natječaju koji je raspisala Dubrovačko – neretvanska županija. Idejno rješenje je ugrađeno u prijedlog Prostornog plana Grada Ploča, koji je u fazi donošenja, a budućem investitoru pomoći će u ishođenju dozvola za gradnju.

    Osim komercijalne marine, rješenjem su predviđeni i ugostiteljsko – turistički i drugi prateći sadržaji, te okvirni gabariti postojećih objekata. Područje bivše tehničke radionice nalazi se oko 400 metara sjeverozapadno od centra grada Ploča, a najznačajniji javni sadržaji u njegovoj blizini su Osnovna i Srednja škola, te Dom športova Ploča. To je područje prethodno analizirano kao dio prostora koji je obuhvaćen Studijom podobnosti za luku nautičkog turizma i srodnih sadržaja u luci Ploče koji je u prosincu 1999. godine za naručitelja Luka Ploče gradnja d.o.o. izradio Urbanistički institut Hrvatske. Radi lakše realizacije poslovnih planova Idejno rješenje nudi više varijanti ulaganja i aktiviranja ovog područja, od rekonstrukcije postojećih vojnih objekata i fazne izgradnje do njegove pune infrastrukturne opremljenosti i izgrađenosti.

    Lokacija pogodna za izgradnju

    Lokacija je pogodna za izgradnju ovakvih sadržaja zbog povoljne ruže vjetrova i niza drugih prednosti. Dno zaljeva pokriveno je slojem mulja i pijeska nepoznate debljine. Ovisno o debljini ovih slojeva gatovi i valobrani u marini i sportskoj lučici  trebaju se izvesti kao pontonski ili kruti od prefabriciranih betonskih konstrukcija postavljenih na pilone ili kao kombinacija jednih i drugih. Geotehničkim istražnim radovima potrebno je utvrditi stvarno stanje morskog dna, te donijeti odluku o načinu gradnje objekata u moru.

    Gradonačelnik Ploča Krešimir Vejić ističe kako Grad Ploče već duže vremena intenzivno radi na ovom projektu kroz prostorno – plansku dokumentaciju, rješavanje imovinsko – pravnih odnosa, te kroz pregovore s Vladom RH radi stavljanja u funkciju bivših vojnih objekata općenito. „Inzistiramo da nam Vlada RH te prostore daruje ili ustupi na duže vremenski period kako bi mogli realizirati projekt marine u dogovoru s potencijalnim investitorom. Smatramo da bi Grad, na osnovu svega do sada viđenog, tim područjem bolje gospodario i na bolji način iskoristio potencijale, nego Vlada RH“, rekao je Vejić.

    Share. Facebook Twitter WhatsApp Telegram Email
    Najnovije vijesti

    Otvoreno pismo o arheološkim nalazištima u Istočnoj Plini

    IZVOR PLOČE: Priopćenje građanima grada Ploča i okolice, mještanima Desana i općine Gradac

    Preminula Milka Šunjić ud. Zdravke

    Treća večer manifestacije „Pjesnici pod zvijezdama”

    U proteklom tjednu droga pronađena kod 15 osoba

    kolovoz 2016
    P U S Č P S N
    1234567
    891011121314
    15161718192021
    22232425262728
    293031  
    « srp   ruj »
    ARHIVA
    R o g o t i n
    Copyright © 2015-2025 PORTAL ROGOTIN

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.