Close Menu
Portal Rogotin – Hrvatska
    Facebook
    NAJNOVIJE
    • Vrući latin ritmovi stižu u Ploče i Dolinu Neretve!
    • ”Štit Domovine Knin 2025”: najspremniji policijski službenik i ove je godine Petar Volarević iz Interventne jedinice policije Policijske uprave dubrovačko-neretvanske
    • Teže ozlijeđen 55-godišnji motociklist
    • Zaklada „Hrvatska za djecu” sufinancira projekt Udruge Radost „Različitosti nas obogaćuju”
    • U manje od tri godine u Dnevnoj bolnici Metković obavljena 21 tisuća liječničkih pregleda
    • Župan Blaž Pezo sa suradnicima boravio je u radnom posjetu Metkoviću
    • METKOVKA! Na HTV stiže nova emisija, ali i novo voditeljsko lice
    • Hrvatski nogometni kup, šesnaestina finala: NERETVA – ISTRA 1961  1:2 Fotogalerija by Jurica Vukojević
    Portal Rogotin – Hrvatska
    • Naslovnica
    • Vijesti
      • Hrvatska
      • Županija DN
      • Ploče
      • Rogotin
      • Dolina Neretve
      • Makarsko primorje
    • Šport
      • Nogomet
      • Rukomet
      • Ostalo
    • Kultura
    • Komentari
    • Povijest
    • Religija
      • Dolina Neretve – sakralni objekti
      • Duhovna poruka
    • Zanimljivosti
    Portal Rogotin – Hrvatska

    HDZ PLOČA O NAPLATI KOMUNALNOG VEZA U PLOČAMA

    05.03.2018

    Hrvatska demokratska zajednica iz Ploča podržava sve napore koje su Dubrovačko-neretvanska županija i bivša gradska vlast uložili u rješavanje granica pomorskog dobra i izradu projektno-tehničke dokumentacije kao preduvjeta stvaranja uređene komunalne lučice i drugih investicija i projekta na području Grada Ploča. Naime, do 2009. granice pomorskog dobra za Ploče uopće nisu rješavane, što se može lako provjeriti.

    Od 2009. godine u suradnji Grada Ploča i Dubrovačko-neretvanske županije odredile su se granice za više dijelova pomorskog dobra na administrativnom području Grada Ploča, između ostalog na području Mala Pošta, pri čemu je ovo područje i prošireno. Tome je prethodila izrada i financiranje potrebno projektno-tehničke dokumentacije i ishođenje dozvola, nakon čega je i Mala Pošta konačno postala komunalna lučica kojom, sukladno propisima, upravlja Lučka uprava Dubrovačko-neretvanske županije. Upravitelj područja nije u prethodnim godinama primjenjivao Odluku o visini lučkih pristojbi na području Grada Ploča, jer je bivša gradska vlast ukazivala na potencijalne probleme koje nagla primjena visine pristojbi iz Odluke o visini lučkih pristojbi na području Grada Ploča može dovesti među građanima, osobito među onima koji nemaju odgovarajuća primanja.

    Hrvatska demokratska zajednica uviđa potrebu zakonitog i potpunog uređenja i upravljanja komunalnom lučicom, što podrazumijeva i plaćanja sukladno aktima i propisima. Međutim, gradska vlast u Pločama, prilikom usuglašavanja početka primjene s Lučkom upravom Dubrovačko-neretvanske županije, propustila je ispitati i predložiti sve mogućnosti koje proizlaze iz teksta Odluke o visini lučkih pristojbi i Pravilnika o kriterijima za određivanje namjene pojedinog dijela luke, načinu dodjele i plaćanju veza.

    Stoga Hrvatska demokratska zajednica, na temelju uvida u spomenute akte, predlaže Lučkoj upravi Dubrovačko-neretvanske županije da razmotri mogućnost nadopune Odluke o visini pristojbe s dodatnim kriterijima za veće popuste, pored već odobrenih za, primjerice, umirovljenike i brodove/brodice gospodarske namjene. Hrvatska demokratska zajednica Ploča ukazuje na činjenicu da gradovi i općine doline Neretve bilježe više stope nezaposlenosti i niže indekse razvijenosti od ostalih dijelova Dubrovačko-neretvanske županije.

    Želimo, također, napomenuti da je, u skladu s Pravilnikom o kriterijima za određivanje namjene pojedinog dijela luke, načinu dodjele i plaćanju veza, moguće dodatno razmotriti i definirane kategorije, te izražavamo žaljenje što je gradska vlast propustila to učiniti prilikom usuglašavanja početka primjene Odluke s Lučkom upravom Dubrovačko-neretvanske županije.

    Potpuno razumijemo medijski interes i raspravu koja se oko ove teme razvija te pravo i potrebu organiziranja građana. No, zadaća je odgovorne političke stranke proučiti propise i mjerodavne akte, te predložiti moguće i zakonito rješenje, što smo i učinili. Vodeći računa o činjenici da je pomorsko dobro iznimno vrijedan i oskudan resurs kojeg je potrebno ispravno cijeniti i za njega skrbiti, još jednom tražimo od Lučke uprave Dubrovačko-neretvanske županije da razmotri mogućnost prilagodbe uvjeta korištenja veza na određenim pomorskim dobrima u Gradu Pločama prosječnim ekonomskim i socijalnim pokazateljima koji utječu na mogućnost plaćanja veza po Odluci.

    Marija Vučković, predsjednica Povjerenstva Hrvatske demokratske zajednice za Grad Ploče

    Share. Facebook Twitter WhatsApp Telegram Email
    Najnovije vijesti

    Vrući latin ritmovi stižu u Ploče i Dolinu Neretve!

    ”Štit Domovine Knin 2025”: najspremniji policijski službenik i ove je godine Petar Volarević iz Interventne jedinice policije Policijske uprave dubrovačko-neretvanske

    Teže ozlijeđen 55-godišnji motociklist

    Zaklada „Hrvatska za djecu” sufinancira projekt Udruge Radost „Različitosti nas obogaćuju”

    U manje od tri godine u Dnevnoj bolnici Metković obavljena 21 tisuća liječničkih pregleda

    ožujak 2018
    P U S Č P S N
     1234
    567891011
    12131415161718
    19202122232425
    262728293031  
    « velj   tra »
    ARHIVA
    R o g o t i n
    Copyright © 2015-2025 PORTAL ROGOTIN

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.