BRANITELJI SE PONOVNO OGLASILI POVODOM FESTIVALA “OD 2 DO 2”

0

braniteljiŠto su Branitelji Ploča napisali, prenosimo u cijelosti!
Festival „od 2 do 2“ bez Bajage! Zašto?

Mnoge stvari nisu zabranjene ali se jednostavno smatraju društveno neprihvatljivima, o tome se uči u obitelji, a još se proučavaju kroz knjigu lijepog ponašanja „Bonton“. O nepisanim pravilima ponašanja govori i dio definicije iz morala koja kaže “ Moral određuje kako ljudsko djelovanje treba biti, a pripadnici zajednice prihvaćaju te principe kao dolične i podvrgavaju im se, na taj način regulirajući međuljudske odnose.“
Organizatori nastupa gospodina Bajagića ostaju pri svom, iako to vrijeđa veći broj njihovih sugrađana, smeta im. Momčilo Bajagić, navodno, ima radnu dozvolu u Republici Hrvatskoj i njegov nastup nije zabranjen no mi branitelji ostajemo pri svom zahtjevu da se nastup otkaže iako će se organiztator, po svemu sudeći, oglušiti uz obrazloženje: „ne dozvoljavamo da se nastupi umjetnika zabranjuju, da se umjetnost zabrani.“ Naravno, revolucionarno usmjereni, slobodoumni i svega svijeta ljubitelji (osim dobrog dijela svojih sugrađana, roditelja, svojih susjeda) oni se protive bilo kakvim zabranama. I mi se protivimo zabranama, što oni ne razumiju, otvoreno lažući da je naš zahtjev za otkazivanjem nastupa gospodina Bajagića iz višekratno navedenih razloga pokušaj zabrane. Jednostavno, poneseni valom nekakvog „pokreta otpora zatucanim braniteljima“, organiziranjem nastupa gore navedenog glazbenika iskazuju svoju moć davanja i našeg novca čovjeku čiji nas dolazak u naš grad vrijeđa. Svaka im čast! Još jednom: „Otkažite nastup, prihvatite da nam smeta“.
Uspjeli su u jednome zasigurno, podijeliti sugrađane na one „protiv svih zabrana“ i one protiv nastupa dotičnog glazbenika jer ih vrijeđa. Možda će neki drugi budući intelektualci, kako bi pokazali svoje glazbene afinitete i ustrajnost na protustrujnom kretanju, uskoro pozvati i Cecu Ražnjatović, Nindžu Malog Knindžu ili Riblju čorbu.
Grad kao sponzor i organizator (Udruga studenata…) nisu se odazvali na naš poziv na razgovor, na naše zahtjeve. Očito, kao organizatori spremni su preuzeti i odgovornost za moguće incidente u ovako zategnutim odnosima koje su svojim ustrajanjem i isključivošću izazvali. Isto tako, spremni su, a već su dio i uplatili, izdašno sponzorirati nastup navedenog glazbenika gradskim novcem. Nadamo se da će javnost na kraju saznati koliko je koštao taj provokativni akt i tko je sve to platio. Poučeni iz prijašnjih koncerata nadamo se da je Grad naučio lekciju i da su mladi budući intelektualci dobro savladali predmet marketinga.
Žalosno je što su pojedini naši sugrađani nasjeli optužbama i lažima da smo šovinisti, nacionalisti, da želimo zabranama uskratiti „kulturno uzdizanje“ naše mladeži. Organizatori (Grad i Udruga studenata) tvrde, a taj dio građana uzima zdravo za gotovo, da branitelji žele zabraniti nastup Srbinu. Laž! Pripadnici Urduge branitelja Grada Ploča volontirali su kao redari na manifestaciji „Sedam jezera“ kad je nastupao sastav S.A.R.S. također iz Srbije. Nitko nije riječi prigovora imao, dapače: odličnu atmosferu i mnogo mladih ljudi odasvud smatramo dobrim za naš grad. Problem, ponavljamo, nije otkud je tko ili što je po nacionalnosti. Problem je u onome što je činio: bodrio je razaratelje Hrvatske i ubojice hrvatskih ljudi. To ne možemo zaboraviti! Momčilo Bjajagić je i prije raspada SFRJ u hrvatskom studentskom korpusu glasio za „režimskog“ rokera kojemu su se namještale gaže po radnim akcijama i hrvatskim gradovima u kojima je ne rijetko bio izviždan i gađan kao veliko srbin. Njegov stav prema Hrvatskoj može se dobro vidjeti i u spotu dostupnom na internetu „Samo sloga srbina spašava“ („pravi umjetnički rokerski uradak“ Riblje čorbe, Bajage i…) gdje se eksplicite prikazuju grbovi neprijateljskih država. Možda će uskoro i ovo demantirati, a naši dušebrižnici čim prije objaviti.
E, da, šta reći Bajagiću kad nas naši sugrađani u svojim uradcima već nazivaju „BIVŠI branitelji“. Samo im možemo poručiti da se još malo strpe pa ćemo izumrijeti kao i dinosauri i nećemo im više smetati, vjerojatno kao ni njihovi roditelji.
Među nama braniteljima ima rokera, narodnjaka, zabavnjaka kao i ljudi koje ne zanima glazba. Isto tako, ima nas desničara, ljevičara, neopredjeljenih, apolitičnih i svakakvih drugih. Ima nas s više ili manje ratnog iskustva, pa čak i onih koji ne vole Hrvatsku ali nisu imali dovoljno hrabrosti da se ne odazovu na mobilizaciju. I svima nama je zajednička jedna činjenica, bili smo mladi i buntovni. Rok glazba je po defniciji buntovna kakvi su bili i neki od autora ovog teksta. No, bitno je razlikovati mladenački bunt od provokacije kakva je angažiranje Momčila Bajagića na koncertu „Od 2 do 2“.
Nadamo se da su dobro razmotrili sve moguće rizike koje nosi organizacija ovakvog događaja i da imaju dovoljno sredstava  za uspješnu i sigurnu provedbu koncerta. Bilo bi licemjerno poželjeti im lijep provod za vrijeme nastupa Bajage i Instruktora, ali svakako im želimo lijep provod na nastupima ostalih rokera.

PLOČANSKI BRANITELJI

 

Share.

About Author

Comments are closed.