Close Menu
Portal Rogotin – Hrvatska
    Facebook
    NAJNOVIJE
    • TIHOMIR MRĐENOVIĆ: Stariji je od Luke Ploče, a 12 godina bio je njen „mozak“
    • Ovog vikenda Metković  nudi raznolika i zanimljiva događanja!
    • Posebna prometna regulacija povodom održavanja Ribarske noći u Kominu
    • Barake kao simbol zajedništva
    • Koncert “Večer nezaboravnih melodija”🎶
    • Prometna nesreća u Sustjepanu, auto sletjelo u rijeku, izvlače ga vatrogasci
    • JADRAN LP: I Herceg se vratio na Jadranovo
    • Vrgorac ipak neće na nove izbore, okončana drama! Pomirili se HDZ i DP, bivši gradonačelnik izabran…
    Portal Rogotin – Hrvatska
    • Naslovnica
    • Vijesti
      • Hrvatska
      • Županija DN
      • Ploče
      • Rogotin
      • Dolina Neretve
      • Makarsko primorje
    • Šport
      • Nogomet
      • Rukomet
      • Ostalo
    • Kultura
    • Komentari
    • Povijest
    • Religija
      • Dolina Neretve – sakralni objekti
      • Duhovna poruka
    • Zanimljivosti
    Portal Rogotin – Hrvatska

    Europski dan sjećanja na žrtve totalitarizma

    23.08.2020AutorAutor

    U Hrvatskoj postoji nužna potreba osvješćivanja građana sa posljedicama totalitarnih režima, a osobito komunizma čiji se masovni zločini i danas pokušavaju sakriti pod pojmom antifašizma.  Na današnji dan dva maligna ideološka sustava – komunizam i nacionalsocijalizam – sklopili su pakt o nenapadanju i podjeli Europe.

    Stoga se 23. kolovoza slavi se kao Europski dan sjećanja na žrtve totalitarizma.

    Suvremena civilizirana Europa uzela je ovaj datum zbog toga što su tog dana 1939. pakt o podjeli Europe sklopili dva najgora zločinačka sustava u povijesti Europe – nacionalsocijalizam i komunizam.

    Malo ljudi zna da tim dijaboličnim paktom nije podijeljena samo Poljska već šest zemalja, a praktično podijeljena je i Europa u dvije interesne sfere.

    Na današnji je dan 23. kolovoza 1939. sklopljen  (tada) tajni sporazum o nenapadanju između Njemačke i SSSR-a, poznat i kao Pakt Ribbentrop-Molotov (Pakt Hitler-Staljin).

    Potpisan je u Moskvi od strane sovjetskog ministra vanjskih poslova Vjačeslava Molotova i njemačkog ministra vanjskih poslova Joachima von Ribbentropa. Međusobni pakt o nenapadanju bio je na snazi gotovo dvije godine do početka Operacije Barbarossa, 22. lipnja 1941. kada je Njemačka napala SSSR.

    Dan sklapanja Pakta Ribbentrop-Molotov se, sukladno odluci Europskog parlamenta iz 2009. godine, obilježava kao Europski dan sjećanja na žrtve svih totalitarnih i autoritarnih režima.

    Ovaj sporazum obuhvaćao je i tajni protokol kojim je izvršena podjela interesnih sfera komunista i nacista u sljedećim nezavisnim zemljama:
    • Finska
    • Estonija
    • Latvija
    • Litva
    • Poljska i
    • Rumunjska

    Kao posljedica ovog sporazuma, sve navedene zemlje su napadnute i okupirane, bilo od strane nacističke Njemačke, bilo od strane komunističkog SSSR-a. Jedino je Finska, koja je dva puta vodila rat sa Sovjetskim Savezom tijekom Drugog svjetskog rata, uspjela sačuvati svoju nezavisnost, ali je bila prisiljena ustupiti finska narodna područja komunističkom imperijalizmu na istoku zemlje (Karelija).

    Tjedan dana nakon potpisivanja sporazuma, 1. rujna 1939., nacisti su napali Poljsku sa zapada, a malo kasnije komunistička Crvena Armija ušla je u Poljsku sa istoka. Na taj način podjelom Poljske sramotna suradnja dva totalitarna režima dosegla je vrhunac svog licemjerja.

    U Hrvatskoj postoji nužna potreba osvješćivanja građana sa posljedicama totalitarnih režima. One se broje u milijunima ubijenih, prognanih i mučenih nevinih ljudi. Na svim razinama obrazovanja, kulture, medija, povijesti i politike potrebno je otvoriti javne rasprave i provesti lustracijske i druge zakone koji bi odstranili iz društva istaknute pripadnike totalitarnih režima: u Hrvatskoj ponajprije komunističkog totalitarizma čiji su se nositelji i zločinci izvukli potpuno nekažnjeno. Dapače, mnogi značajni nositelji vlasti zločinačkog komunizma preuzeli su vodeće uloge u demokratskoj i višestranačkoj Hrvatskoj.

    Narod.hr

     

    Share. Facebook Twitter WhatsApp Telegram Email
    Najnovije vijesti

    TIHOMIR MRĐENOVIĆ: Stariji je od Luke Ploče, a 12 godina bio je njen „mozak“

    Autor: PORTAL ROGOTIN11.07.2025

    Ovog vikenda Metković  nudi raznolika i zanimljiva događanja!

    Autor: PORTAL ROGOTIN11.07.2025

    Posebna prometna regulacija povodom održavanja Ribarske noći u Kominu

    Autor: PORTAL ROGOTIN11.07.2025

    Barake kao simbol zajedništva

    Autor: PORTAL ROGOTIN10.07.2025

    Koncert “Večer nezaboravnih melodija”🎶

    Autor: PORTAL ROGOTIN10.07.2025
    kolovoz 2020
    P U S Č P S N
     12
    3456789
    10111213141516
    17181920212223
    24252627282930
    31  
    « srp   ruj »
    ARHIVA
    R o g o t i n
    Copyright © 2015-2025 PORTAL ROGOTIN

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.