Close Menu
Portal Rogotin – Hrvatska
    Facebook
    NAJNOVIJE
    • Mještani Staševice predvođeni fra Stipom Bešlićem u nemogućim uvjetima obnovili tri crkve
    • SuperSport 2 NL, 11. kolo: JADRAN LP – HRVATSKI DRAGOVOLJAC 3:0 Fotogalerija by Jurica Vukojević
    • Uoči Dušnog dana i blagdana Svih svetih načelnik Pavličević položio vijenac i zapalio svijeću za sve poginule branitelje i civile u Domovinskom ratu
    • JADRAN LP: Ozbiljno i odlučno od početka, gledaju samo sebe
    • NERETVA: Iako oslabljeni s optimizmom na Stanove
    • SRCE GRACA: ZAVIČAJNA ZBIRKA KOJA ČUVA MEMORIJU MJESTA 
    • OŠ Opuzen i ove godine sudjeluje u nacionalnoj kampanji „Mama, budi zdrava“
    • 5. Mini kup regata VSD-a u Splitu
    Portal Rogotin – Hrvatska
    • Naslovnica
    • Vijesti
      • Hrvatska
      • Županija DN
      • Ploče
      • Rogotin
      • Dolina Neretve
      • Makarsko primorje
    • Šport
      • Nogomet
      • Rukomet
      • Ostalo
    • Kultura
    • Komentari
    • Povijest
    • Religija
      • Dolina Neretve – sakralni objekti
      • Duhovna poruka
    • Zanimljivosti
    Portal Rogotin – Hrvatska

    Rebalans 2020 i Proračun 2021: Za vladajuće realni, za oporbu lažiranje

    06.12.2020

    Gradski vijećnicu u Pločama većinom su glasova usvojili proračun za 2021. godinu u iznosu od 75 milijuna kuna, kao i rebalans ovogodišnjega proračuna od 77 milijuna kuna. Ukupni prihodi po rebalansu veći su za preko 12 milijuna kuna u odnosu na ukupno planirane prihode po prvom rebalansu za ovu godinu usvojenom u lipnju. U okviru proračuna za iduću godinu, porez i prirez na dohodak, kao najizdašniji proračunski prihod jedinica lokalne samouprave, planiran je u iznosu većem od 23 milijuna kuna i u ovaj iznos su uključena planirana sredstva iz fonda fiskalnog izravnavanja u iznosu od 10,5 milijuna kuna.

    1..

    Rebalans i proračun vijećnicima je predstavio gradonačelnik Ploča Mišo Krstičević (SDP), a vladajući i oporbeni vijećnici imali su potpuno suprotna mišljenja o njima. Najduža rasprava vodila se oko rebalansa. Krstičević je istaknuo kako je u njega integriran proračunski manjak od 8,3 milijuna kuna. Zbog mogućnosti da, kako je rekao, bude nekih nejasnoća, iznio je određena pojašnjenja zbog stavki koje se nalaze u rebalansu a neće se moći realizirati. Pri tome je naglasio kako se mora poštivati načelo uravnoteženosti prihoda i rashoda i određene stavke moraju biti planirane. „To je nužnost, to je ono oko čega svaki put raspravljamo. To nisu lažna obećanja i nitko zbog toga neće imati štete“, izjavio je i izvijestio vijećnike u kojoj su fazi pojedini projekti.

    2..

    Krešimir Vejića (HDZ) smatra da se svake godine ponavlja ista situacija. „Od 2017. do 2019. godine akumulirani manjak porastao je s 2,1 milijun kuna na 8,3 milijuna kuna, što znači da smo uspjeli povećati minus u gradskom proračunu za četiri puta. Istovremeno u zadnje tri godine imamo deset milijuna kuna prihoda od fiskalnog izravnavanja što je 30 milijuna kuna. U prvih 11 mjeseci ove godine ostvarili smo 49 milijuna kuna prihoda, a u prosincu bi trebali ostvariti još oko 30 milijuna kako bi pokrili minus. Do sada smo prodali gradskoga zemljišta u vrijednosti od 6,5 milijuna kuna a do kraja godine taj iznos se treba povećati na 14 milijuna kuna. To je čisto lažiranje kako bismo fiktivno zatvorili minus“, rekao je Vejić i podsjetio kako je u programu izgradnje komunalne infrastrukture planirano 33,8 milijuna kuna, a da je do početka prosinca realizirano 20 milijuna kuna.

    oporba

    Slična rasprava vodila se i oko proračuna za 2021 godinu. Za vladajuće je on realan i razvojan. Krstičević je najavljivao realizaciju niza projekata, među kojima je kapitalni projekt aglomeracije Ploče, vrijedan preko 200 milijuna kuna. HDZ-ovi vijećnici Krešimir Vejić, Krešimir Šunjić, Jelena Kiš i Marjan Scipioni pak smatraju da je proračun nerealan i predizborni, da se opet planira prodaja gradskog zemljišta u vrijednosti od 14 milijuna kuna, da se određene stavke planiraju reda radi, te da proračun neće biti realiziran. Rasprava je u nekoliko navrata bila jako nervozna pa su vladajući podsjećali oporbu koliko se pojelo i popilo u vrijeme bivše vlasti, dok je oporba uzvraćala da su se četiri sadašnja vijećnika vladajuće koalicije „uhljebila“ u gradskoj upravi, što se nikada prije nije dogodilo. Oporba je predložila 13 amandmana, ali svi su odbijeni.

    Share. Facebook Twitter WhatsApp Telegram Email
    Najnovije vijesti

    Mještani Staševice predvođeni fra Stipom Bešlićem u nemogućim uvjetima obnovili tri crkve

    SuperSport 2 NL, 11. kolo: JADRAN LP – HRVATSKI DRAGOVOLJAC 3:0 Fotogalerija by Jurica Vukojević

    Uoči Dušnog dana i blagdana Svih svetih načelnik Pavličević položio vijenac i zapalio svijeću za sve poginule branitelje i civile u Domovinskom ratu

    JADRAN LP: Ozbiljno i odlučno od početka, gledaju samo sebe

    NERETVA: Iako oslabljeni s optimizmom na Stanove

    prosinac 2020
    P U S Č P S N
     123456
    78910111213
    14151617181920
    21222324252627
    28293031  
    « stu   sij »
    ARHIVA
    R o g o t i n
    Copyright © 2015-2025 PORTAL ROGOTIN

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.