Close Menu
Portal Rogotin – Hrvatska
    Facebook
    NAJNOVIJE
    • Pučko otvoreno učilište Ploče vas poziva na koncert “𝗩𝗲𝗰̌𝗲𝗿 𝗻𝗲𝘇𝗮𝗯𝗼𝗿𝗮𝘃𝗻𝗶𝗵 𝗺𝗲𝗹𝗼𝗱𝗶𝗷𝗮”
    • Neodgovornim ponašanjem pojedinaca korisnici ne mogu doći do grobnih mjesta
    • Strava na Korčuli: Filipinka se sama porodila i bebu ostavila u košari, dijete hitno prebačeno helikopterom u Split!
    • Metković će se morati snaći bez pomoći Ploča, evo što se događalo na sjednici Gradskog vijeća
    • Župan Pezo održao prvi radni kolegij s gradonačelnicima i načelnicima
    • Jeste li ikada rekli „Ma neće biti ništa“? – Hrvatske šume donose novi spot za protupožarnu sezonu
    • Dječji glas Ploča 2025.
    • Gradski vijećnici odlučivat će o privremenom odlaganju otpada iz Metkovića, Opuzena, Kule Norinske i Zažablja na Lovorniku
    Portal Rogotin – Hrvatska
    • Naslovnica
    • Vijesti
      • Hrvatska
      • Županija DN
      • Ploče
      • Rogotin
      • Dolina Neretve
      • Makarsko primorje
    • Šport
      • Nogomet
      • Rukomet
      • Ostalo
    • Kultura
    • Komentari
    • Povijest
    • Religija
      • Dolina Neretve – sakralni objekti
      • Duhovna poruka
    • Zanimljivosti
    Portal Rogotin – Hrvatska

    OŠ Vladimir Nazor: 5. Dani medijske pismenosti: Influenceri i mi

    11.05.2022AutorAutor

    Agencija za elektroničke medije i Ured UNICEF-a za Hrvatsku u suradnji s brojnim partnerima i uz podršku Ministarstva kulture i medija i Ministarstva znanosti i obrazovanja od 2. do 8. svibnja organizirali su 5. Dane medijske pismenosti.

    I ove godine u projekt su se mogle uključiti sve ustanove koje rade s djecom i mladima tako da osmisle i provedu neku aktivnost s ciljem učenja o medijima i promicanja medijske pismenosti.

     

    rbt
    rbt
    rbt
    rbt
    mde
    mde
    mde
    mde

    I ove godine u projekt su se mogle uključiti sve ustanove koje rade s djecom i mladima tako da osmisle i provedu neku aktivnost s ciljem učenja o medijima i promicanja medijske pismenosti.

    Veliku podršku i radne materijale zainteresiranim organizatorima aktivnosti pruža portal medijskapismenost.hr.

    Učenici 5. a i 5. b razreda u svibnju su s predmetnom učiteljicom Marinom Burđelez proučavali temu Ljepota je u različitosti. Uspoređivali su ljepotu u stvarnom i virtualnom svijetu. Pokušali su razotkriti lažnu ljepotu virtualnog života influencera.  Učenici 7. b i c razreda kroz mjesečnu temu Imam pravo na svoje mišljenje razmjenjivali su stavove i komentirali popularne influencere i njihov utjecaj na mlade.

    Prije radionice učenici su ispunili anonimni upitnik o upoznatosti s temom. Svi učenici potvrdno su odgovorili na pitanje prate li influencere. Samo taj podatak dovoljan je pokazatelj i poticaj za provođenje radionica o omiljenim medijskim sadržajima djece i mladih. Među popularnim influencerima  učiteljica je izabrali najčešće navedena imena i pripremila radne materijale za radionicu.

    Petaši su pogledali nekoliko vlogova na YouToube kanalu na kojima glavnu ulogu imaju djeca i maloljetnici. Među najpoznatijim svjetskim influencerima nalaze se maloljetnici, pa čak i djeca predškolske i rane školske dobi. Mnoge od njih u virtualni su svijet uključili njihovi roditelji i na taj način počeli zarađivati.  Analizirali smo sadržaj  njihovih kanala odgovarajući na pitanja i uočavajući razlike između stvarnosti i idealizirane slike prikazanog života odabranih youtoubera. Tražili smo različitosti, ali ih nismo našli.

    z5 z6 z7

    mde
    mde

    Sedmaši su pogledali film „Influenceri oko nas“, nagrađen na ovogodišnjem filmskom natječaju „Influenceri i mi“ u kategoriji osnovnoškolaca. Filmom smo se uveli u tematiku pozitivnih i negativnih utjecaja popularnih influencera. Usmjerenim razgovorom otkrivali su negativne utjecaje na ponuđenim primjerima, a zatim i sami pronalazili primjere lošeg utjecaja. Na poticaj učenici su prepoznavali i pozitivne utjecaja te navodili svoje preporuke za različite interesne skupine pratitelja. Zaključili su da među domaćim i stranim  influencerima postoje mnogi čiji kanali itekako mogu biti korisni u svakodnevnom životu. Objašnjavali su kako nijihove objave mogu primijeniti u svakodnevnom životu te koje bi kanale preporučili svojim prijateljima i članovima obitelji.

    Učenici su s interesom sudjelovali u aktivnostima, otvoreno su razgovarali o svojim iskustvima, kritički promišljali o temi. Analizirajući primjere osvijestili su opasnosti i rizike influencerskih  utjecaja, od kojih se mogu obraniti upućenošću i znanjem.

    Izvor: OŠ Vladimir Nazor Ploče

    Share. Facebook Twitter WhatsApp Telegram Email
    Najnovije vijesti

    Pučko otvoreno učilište Ploče vas poziva na koncert “𝗩𝗲𝗰̌𝗲𝗿 𝗻𝗲𝘇𝗮𝗯𝗼𝗿𝗮𝘃𝗻𝗶𝗵 𝗺𝗲𝗹𝗼𝗱𝗶𝗷𝗮”

    Autor: PORTAL ROGOTIN02.07.2025

    Neodgovornim ponašanjem pojedinaca korisnici ne mogu doći do grobnih mjesta

    Autor: PORTAL ROGOTIN02.07.2025

    Strava na Korčuli: Filipinka se sama porodila i bebu ostavila u košari, dijete hitno prebačeno helikopterom u Split!

    Autor: PORTAL ROGOTIN02.07.2025

    Metković će se morati snaći bez pomoći Ploča, evo što se događalo na sjednici Gradskog vijeća

    Autor: PORTAL ROGOTIN01.07.2025

    Župan Pezo održao prvi radni kolegij s gradonačelnicima i načelnicima

    Autor: PORTAL ROGOTIN01.07.2025
    svibanj 2022
    P U S Č P S N
     1
    2345678
    9101112131415
    16171819202122
    23242526272829
    3031  
    « tra   lip »
    ARHIVA
    R o g o t i n
    Copyright © 2015-2025 PORTAL ROGOTIN

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.