Hrvatska je nažalost pravno nesigurna država, nekome majka nekome maćeha. Osjetio je to na vlastitoj koži Nikica Utovac (60) iz Opuzena, kojemu je država oduzela zemljište na području katastarske općine Slivno (kod kamenoloma iznad Jadranske magistrale prema Dubrovniku). Na njegovom posjedu bez kojega je doslovno ostao preko noći uknjižila se kao vlasnik RH i na njemu će Hrvatske vode graditi veliki bazen (mikroakumulacija) za navodnjavanje poljoprivrednih površina. Ova parcela je odabrana zato što se nalazi visoko na brdu i najpogodnija je za vodospremu iz koje će se voda sustavom gravitacije ispuštati u polje i navodnjavati poljoprivredne površine. Projekt je to koji financira Europska unija pa je Nikica naivno mislio da će ga pravično isplatiti, posebno što je riječ o nekih pedesetak tisuća eura. Ali se prevario, javlja Slobodna Dalmacija.
– Kad ima za svakoga novca iz EU-a mislio sam bit će i za mene. To je za državu sitnica, njima malo meni i mojim starim roditeljima puno. Za nas je to čitavo bogatstvo naša imovina i naša didovina. Ali ne žele nam platiti. Lakše je oteti obitelji Utovac, priča nam Nikica koji živi u zajedničkom kućanstvu s ostarjelim roditeljima, devedesetčetverogodišnji ocem i osamdesetčetverogodišnjom majkom, kojima posebno teško pada što ostaju bez maslina i suhozida koje su na padinama Slivna godinama podizali.
Te parcele su u njihovom posjedu otkako su se doselili na Slivnu za vrijeme Turaka. Pa ni Turci nisu ovako otimali. Nikada nije bilo sporno vlasništvo, svatko je znao da to pripada Utovcima, ogorčen je Nikica, koji naglašava da su pravomoćnom presudom županijskog suda te parcele vlasništvo obitelji Utovac što Ured države uprave nije prihvatio.
-Kada su nas izvlastili obrazložili su da su zemljište i masline nacionalizirane obitelji Nonković za vrijeme komunizma, a te moje masline za više od 200 godina su starije od komunizma i Jugoslavije. Utovci su na Slivno doselili za vrijeme Turaka iz Hutova u istočnoj Hercegovini i to naselje se nazvalo Utovčevo selo, tu su dobili posjede da ih obrađuju. U brdu je bilo sve polja nije bilo ništa samo močvara.
-Meni država treba dati pravičnu naknadu jer se radi o građevinskom i poljoprivrednom zemljištu koje procjenjuju ovlašteni sudski vještaci. Sve drugo je otimačina privatnog vlasništva, rezolutan je Utovac.
Pokazao nam je hrpu papira, punu gajbu u kojoj umjesto dvadesetak kilograma mandarina stoje, presude, razni dopisi, akti, molbe, žalbe, rješenja ureda državne uprave, nagodbe, sporazumi, katastarske skice. Među njima je i prijava Uskoku u Splitu iz listopada prošle godine zbog kako Nikica kaže sprege Ureda državne uprave i Hrvatskih voda koji su zajednički zlouporabili položaj i ovlasti otimajući njegovu imovinu.
Pa kakav je to Europa unija koja ne poštuje privatno vlasništvo. Znaju li oni tamo u Bruxellesu što ovi naši ovdje rade. Možete misliti jedno jutro se probudite i shvatite da ono što je jučer bilo vaše i vaše obitelj sada pripada nekome drugome, ogorčen je Utovac, koji je krenuo u pravnu bitku, bolje rečeno u donkihotovsku bitku s vjetrenjačama, jer mali se čovjek teško može izboriti s državnom administracijom.
Obratio se Uskoku, a sada će i Uredu europskog javnog tužitelja (EPPO) pa na kraju i sudu za ljudska prava u Strasbourgu. Kad nema sreće pred hrvatskim institucijama, valjda će imati pred međunarodnim.
Nikica Utovac ističe da su njegove čestice protuzakonito uknjižene kao državno vlasništvo.
-Država se naše zemlje dokopala različitim smicalicama. Ni Ured državne uprave ni Hrvatske vode nisu tu mogle raditi ništa, ali eto radili su i mi smo ostali prevareni, naglašava.
Iako su Utovci pravomoćnom sudskom presudom stekli vlasništvo na katastarskim česticama (k.o. Slivno 12472/73, 12472/75, 12472/76) površine oko 2283 metara četvornih koje su predmet spora s državom odnosno Hrvatskim vodama, voditeljica postupka izvlaštenja u obrazloženju odluke navodi „da vlasništvo Nikice Utovca nije utvrđeno te da je upisano vlasništvo RH, pa mu se stoga ne može isplatiti naknada za zemljište ali će mu se isplatiti poljoprivredne kulture i građevinske poboljšice (suhozidi)“, javlja Slobodna Dalmacija
Tako je zahtjev za isplatu novčane naknade odbijen zbog čega je obitelj Utovac uložila žalbu Ministarstvu pravosuđa i uprave.
Na kraju je kompletan spor sa Hrvatskim vodama završio na Upravnom sudu koji bi nekada trebao dati pravorijek ove zamršene situacije. Ali Nikica Utovac ne očekuje skoru presudu, misli da se namjerno postupak oteže kako bi potrajao što duže.
-Moj otac sigurno neće dočekati presudu. Sve nam je to previše stresno. Imamo velike troškove dokazivanja nečega što bi svima trebalo biti jasno. Zbog svega mi je ugroženo i zdravlje kazao nam je Utovac, koji se pita je li privatno vlasništvo zagarantirano Ustavom RH.
Nikica se slaže da je za dolinu Neretve potreban projekt navodnjavanja, ali ne pod svaku cijenu pa i otimanja privatnog zemljišta zbog nekih većih javnih interesa. Kakav će biti konačan epilog ovog sudskog postupka teško je predvidjeti. Do tada Nikica Utovac ne staje u borbi za svoju didovinu, koju su mukotrpnim radom stjecali njegovi preci da bi preko noći prešla u vlasništvo države pod krinkom nekih većih interesa.
Stav Hrvatskih voda o ovom problemu do zaključenja teksta nismo dobili. Objavit ćemo ga čim ga dobijemo.
Tekst i slike: Stanislav Sodo