Učenici 4.b razreda Osnovne škole Opuzen, u sklopu projekta Zaštićene vrste u Jadranskom moru, posjetili su Institut za more i priobalje u Dubrovniku, gdje su imali priliku naučiti više o važnim zaštićenim vrstama koje nastanjuju Jadransko more. Znanstvenica Ivona Onofri, koja je održala vrlo zanimljivu prezentaciju, objasnila je učenicima ulogu žarnjaka u održavanju ravnoteže morskih ekosustava. Žarnjaci, koji uključuju i meduze, hrane se planktonom i drugim sitnim organizmima, čime doprinose zdravlju i stabilnosti morskih ekosustava.
Autorica projekta i inicijatorica ove edukativne aktivnosti bila je učiteljica Ivana Bašić, koja je kroz ovaj projekt učenicima omogućila dublje razumijevanje važnosti zaštite morskog života i očuvanja biološke raznolikosti. Zahvaljujući njezinoj predanosti i angažmanu, učenici su imali priliku iz prve ruke upoznati znanstvenike i sudjelovati u interaktivnim radionicama koje su im pomogle da bolje razumiju ulogu zaštićenih vrsta u očuvanju ekosustava.
Učenici su također imali priliku vidjeti meduze uživo i promatrati mikroorganizme kroz mikroskop, čime su dodatno produbili svoje znanje o morskom svijetu. Iako su ove vrste zaštićene, njihov opstanak može biti ugrožen zbog globalnog zagrijavanja, zagađenja i drugih ljudskih aktivnosti. Zbog toga je ključno poduzeti mjere zaštite kako bi se očuvala biološka raznolikost morskog života. Učenici su naučili da, unatoč tome što meduze mogu izazvati iritacije kože, one također igraju važnu ulogu u očuvanju ravnoteže morskog ekosustava.
Zadovoljni novim saznanjima, učenici su svoju školsku izletničku avanturu nastavili posjetom Prirodoslovnom muzeju u Dubrovniku, gdje su uživali u obilasku izložbi koje prikazuju bogatstvo lokalne flore i faune. Osim toga, posjetili su zaštićeni šumski rezervat Lokrum, poznat po svojoj jedinstvenoj bioraznolikosti, gdje su imali priliku naučiti o važnosti očuvanja prirodnih resursa i zaštićenih područja. Ova iskustva omogućila su učenicima da bolje razumiju nužnost očuvanja prirode i poduzimanja konkretnih koraka za zaštitu ugroženih vrsta.
Važno je naglasiti da su ove aktivnosti realizirane zahvaljujući financijskoj potpori projekta „Reconnecting Science with the Blue Society – Blue-connect 2.0″, u kojem su sudjelovali Sveučilište u Dubrovniku i Institut za more i priobalje. Znanstvenici i stručnjaci s Instituta, uz vrijednu podršku Sveučilišta, omogućili su učenicima da se na interaktivan način upuste u istraživanje morskog svijeta i značaj zaštite prirodnih resursa. Ovaj projekt zaista ima velik utjecaj na širenje ekološke svijesti među mladima i doprinosi očuvanju Jadranskog mora za buduće generacije.
Učenici Osnovne škole Opuzen zahvaljuju Sveučilištu u Dubrovniku i Institutu za more i priobalje na ovoj izuzetnoj prilici i radu na očuvanju morskog okoliša.