U suradnji Narodne knjižnice Ploče, Knjižničarskog društva Dubrovnik (KDD) i Crvenog križa Ploče organizira se radionica medijske pismenosti za osobe starije od 55 godina.
Radionica će se održati 28. svibnja 2025. u 10 sati u Narodnoj knjižnici Ploče. Voditeljica radionice je članica KDD, knjižničarka iz Dubrovačkih knjižnica Marjana Leventić.
Ova radionica dio je programa DU-CHECK kojeg u suradnji s KDD provodi Sveučilište u Dubrovniku – Odjel za komunikologiju.
Sudionici će se moći upoznati s osnovnim pojmovima iz područja medijske pismenosti i interaktivno analizirati medijske sadržaja (rad na primjerima):
– Kako internet funkcionira?
- Razlikovanje društvenih medija i društvenih mreža
- Praktični savjeti i primjeri
– Dezinformacije
- Što su dezinformacije?
- Tko ih kreira i zašto?
- Kako se šire i prepoznaju?
- Analiza primjera i savjeti za borbu protiv dezinformacija
– Sigurnost na internetu
- Kako sačuvati sigurnost osobnih podataka?
- Savjeti za sigurno online kupovanje
- Prepoznavanje lažnih oglasa i prikrivenog oglašavanja
– Utjecaj novih tehnologija na formiranje javnog mnijenja
- Analiza sadržaja i njihovog utjecaja na formiranje javnog mnijenja
O projektu:
DU – CHECK: Centar za provjeru informacija i građansku otpornost predstavlja inovativni pristup borbi protiv dezinformacija kroz edukaciju i jačanje medijske pismenosti naših građana. Ova platforma okuplja stručnjake iz raznih područja, uključujući sveučilišne profesore, studente, knjižničare i medijske profesionalce, s ciljem promicanja kritičkog razmišljanja i provjeravanja činjenica.
Program provodi Sveučilište u Dubrovniku u partnerstvu s Audiovizualnim Centrom Dubrovnik (AVCD) i Knjižničarskim društvom Dubrovnik, a usmjeren je na obogaćivanje programa medijske pismenosti s naglaskom na mlade i starije generacije.
Jedan od glavnih ciljeva projekta stvaranje je otpornijeg društva na dezinformacije, opremljenog alatima za prepoznavanje i odbacivanje lažnih vijesti. Kroz formate privlačne svim uzrastima i generacijama, DU – CHECK teži povećanju svijesti o sveprisutnosti dezinformacija i važnosti provjere činjenica u svakodnevnom životu.