U dubrovačkom rodilištu, lani su zabilježena 743 poroda, najmanje u posljednjih pet godina. U Dubrovačko-neretvanskoj županiji zabilježeno je 209 slučajeva prekida trudnoće i pobačaja. Tu su ubrojene izvanmaternične trudnoće (11), spontani pobačaj (31), dijagnoze svrstane pod ‘ostale abnormalne produkte začeća’ (122), i, među ostalim, 43 legalno inducirana medicinska pobačaja, piše Dubrovacki vjesnik
Idu drugdje?
Prema objavljenim podacima Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo, najveći udio legalno induciranih pobačaja u Hrvatskoj se odnosi na žene od 30 do 39 godina. Većina žena je prije toga rodila bar jedno dijete. Valja napomenuti kako se službena brojka pobačaja i prekida trudnoće u Hrvatskoj značajno smanjila u posljednjih 30 godina. Dok ih je 1995. zabilježeno 19.950, lani su hrvatske zdravstvene ustanove HZJZ-u dostavile podatke za 8.130 slučajeva. No, trend blagog porasta vidljiv je posljednjih sedam godina.
U dubrovačkoj bolnici lani je zabilježeno 38 pobačaja. Među ženama koje su pobacile nije bilo maloljetnica, a indikativno je da više od pola njih nije s ovog područja nego tu rade ili su došle iz drugih područja Hrvatske ili regije.
– To ne znači da se žene iz Dubrovnika ne odlučuju na pobačaj. Možda ga rade u nekoj drugoj sredini – kaže Sanja Načinović Nalbani, specijalistica ginekologije i opstetricije u Općoj bolnici Dubrovnik.
Stoga, statistika pobačaja po bolnicama ne otkriva mnogo na lokalnoj razini. Mnogo više govori podatak da se, u čitavoj Hrvatskoj, 6,37 posto legalno induciranih pobačaja odnosi na mlade djevojke adolescentske dobi, do 19 godina starosti. Zabilježena su 22 slučaja u dobi do 16 godina. Liječnica dubrovačke bolnice dodaje kako se ovdje rijetko, gotovo nikako ne susreću sa slučajevima maloljetničkih trudnoća koje se prekidaju pobačajem.
Lani je u Hrvatskoj rođeno 605 beba kojima su majke adolescentice. Ured pravobraniteljice za djecu u svom izvješću za prošlu godinu ističe važnost zaštite dječjih prava koja se odnose na maloljetne trudnice i majke s djecom. Osim smještaja izvan vlastite obitelji, trebaju i pomoć u obliku savjetovanja, psihosocijalne podrške te pomoći pri uključivanju u program odgoja i redovnog obrazovanja, naveli su iz Ureda pravobraniteljice. Tijekom 2024., u ustanovama u Hrvatskoj bilo je zbrinuto šest malodobnih trudnica, jedna mlađa od 14 godina, po jedna u dobnim skupinama od 14 do 15 i od 15 do 16 godina te tri u skupini od 17 do 18 godina. Također su se na smještaju nalazile i četiri malodobne majke s djecom. Umjesto osude i nametanja krivnje, njima i obiteljima je potrebna
Vulva
Posljednja dostupna istraživanja HZJZ-a govore kako je prosječna dob stupanja mladih u spolni odnos 16 godina….
Cijeli tekst pročitajte na portalu Dubrovacki vjesnik
Tekst: Silvia Rudinović
Slika: rogotin.hr ilustracija