Društveni život unutar Luke Ploče tijekom više desetljeća bio je obilježen djelovanjem niza udruga koje su okupljale radnike Luke i građane grada Ploča, pa je obilježavanje osam desetljeća djelovanja pločanske luke dobra prigoda za podsjećanje nas rad tih udruga. Među njima se ističu Klub dobrovoljnih darivatelja krvi i Kulturno-umjetničko društvo „Jadran“, s posebnom ulogom klape „Leut“, koja kasnije nosi ime „Luka Ploče“. Njihovo djelovanje ostavilo je trajan trag u humanitarnom, kulturnom i javnom prostoru.
Portal Rogotin i Dubrovački vjesnik (petak – tiskano izdanje) donose priču o radu udruga u Luci Ploče.
Organizirano darivanje krvi započelo je krajem 1970-ih, kada su radnici Luke često samoinicijativno pomagali unesrećenima. Nakon jedne takve intervencije 1978. godine, pokrenuta je inicijativa za osnivanjem kluba. Klub dobrovoljnih darivatelja krvi službeno je osnovan 2. kolovoza 1979. godine u prostorijama Luke Ploče. Prvog dana organizirano je i darivanje krvi u suradnji s bolnicom u Mostaru.
Tijekom narednih godina, radnici su redovito darivali krv u Bosni i Hercegovini (Jablanica, Sarajevo, Zenica, Tuzla, Mostar), a za višekratna davanja primali su priznanja. Klub je bio aktivan i tijekom Domovinskog rata, uključujući organizirane akcije za ratne bolnice u Metkoviću, Neumu, Šibeniku i drugdje. U poratnim godinama sudjelovali su i u nacionalnim akcijama, poput onih održanih u Kninu i Vukovaru. Redovite akcije održavale su se i u lučkoj ambulanti.
Na kulturnom planu, važnu ulogu imao je KUD „Jadran“, osnovan 13. siječnja 1981. godine kao Lučko-željezničko radničko kulturno-umjetničko društvo u Kardeljevu. Inicijator osnivanja bio je Vlado Vrankić, a probe su se u početku održavale u Hotelu Jadran. U okviru društva djelovala je folklorna sekcija, čiji je dugogodišnji voditelj bio Vidoslav (Vido) Bagur, te klapa koja je prvo nosila naziv „Leut“, a kasnije „Luka Ploče“. Voditelji klape kroz godine bili su Frano Miličević, Frano Prskalo i Ivica Kaleb.
Klapa je izvodila tradicionalni dalmatinski repertoar, a osobitu prepoznatljivost stekla je pjesmom „Na omiškoj stini“, koja se kasnije ustalila kao uvodna skladba jednog od najznačajnijih festivala dalmatinskih klapa, onog u Omišu. Pjesma je tako, postala simbol otvaranja festivala.
Portal Rogotin i Dubrovački vjesnik (petak – tiskano izdanje) donose priču o radu udruga u Luci Ploče.
Njihovo prvo međunarodno gostovanje zabilježeno je u Krakovu, kamo su članovi otputovali s glazbenom i scenskom opremom. Nastup je dokumentiran u Lučkom radniku, koji donosi detaljan prikaz priprema i putovanja. Godine 1985. KUD „Jadran“ sudjelovao je i na Danima kulture grada Krakowa, gdje je predstavio neretvansku kulturnu baštinu.
Naziv društva promijenjen je 3. prosinca 1993. godine u KUD Ploče. Djelovanje ovih udruga svjedoči o ulozi Luke Ploče u životu lokalne zajednice.