Close Menu
Portal Rogotin – Hrvatska
    Facebook
    NAJNOVIJE
    • Uginula krava digla uzbunu! Nakon Zagore zaraza stiže i ovdje, stotinu kilometara dalje…
    • Zbog niza prometnih prekršaja kažnjen s preko dvije tisuće eura, našli mu i drogu
    • RUKOMET – Naše kadetkinje uvjerljive i u drugom nastupu na EP: FURIOZNIH 40 MINUTA JERKOVIĆEVIH IZABRANICA
    • OBAVIJEST ZA STANOVNIŠTVO MJESTA KOMIN
    • Niste znali? Zdravstveni sustav na jugu mijenja se iz temelja. Vaš dom zdravlja će imati i ovo… ali samo na papiru!
    • RUKOMET – EP KADETKINJA U CRNOJ GORI: UVJERLJIVA POBJEDA NA OTVARANJU, ANTEA 7/7
    • JADRAN LP: Sve je u redu i sve je usmjereno ka vrhu
    • Vrtletina postaje epicentar glazbene čarolije uz Sašu Jakelića!
    Portal Rogotin – Hrvatska
    • Naslovnica
    • Vijesti
      • Hrvatska
      • Županija DN
      • Ploče
      • Rogotin
      • Dolina Neretve
      • Makarsko primorje
    • Šport
      • Nogomet
      • Rukomet
      • Ostalo
    • Kultura
    • Komentari
    • Povijest
    • Religija
      • Dolina Neretve – sakralni objekti
      • Duhovna poruka
    • Zanimljivosti
    Portal Rogotin – Hrvatska

    Uginula krava digla uzbunu! Nakon Zagore zaraza stiže i ovdje, stotinu kilometara dalje…

    Prijeti li katastrofa?
    AutorAutorAutor:PORTAL ROGOTIN02.08.2025

    Afrička svinjska kuga, plavi jezik, bedrenica – bolest za bolešću pogađa ono malo stoke što je još ostalo u Hrvatskoj. Zvuči kao scenarij iz distopijskog filma, ali to je naša stvarnost. Stočni fond se topi, a seljaci ostaju bez nade.

    Srećom, zasad se nijedna od ovih bolesti nije proširila na ljude. Ljudski život je, naravno, najvrjedniji. No, ako se ovakav tempo širenja bolesti nastavi, pitanje je dana kada ćemo ostati bez domaće stoke i postati potpuno ovisni o uvozu, javlja Dubrovacki vjesnik

    Posebno zabrinjava širenje bedrenice, koja očito nije lokalizirana samo u Dalmatinskoj zagori. Prijeti cijeloj zemlji, posebno regijama gdje se divlje krave slobodno kreću bez ikakvog nadzora. Takva situacija je zabilježena i u dolini Neretve.

    Prema najnovijim informacijama, u blizini naselja Krvavac općina Kula Norinska u kanalu punom vode pronađena je uginula krava. U normalnim okolnostima, to bi bila tužna, ali usamljena vijest. No kad znamo da se nitko ne brine o tim lutajućim govedima vijest postaje alarm kad već u dalmatinskoj zagori imamo proglašenu epidemiju bedrenice, opasnog antraksa od kojega je ne tako davno strahovao čitav svijet.

    Širenju bolesti posebno su podložne krave o kojima se nitko ne brine, one koje same tumaraju prirodom, u sklopu takozvanog ekstenzivnog uzgoja krava i teladi, kakav se često primjenjuje u Dalmaciji. Upravo takav način držanja životinja stvara idealne uvjete za širenje zaraze, jer nemaju nadzor niti zaštitu. S ovim problemom suočavaju se i stanovnici općine Kula Norinska, čije poljoprivredno zemljište na području Luke godinama uništavaju upravo te krave koje lutaju bez nadzora.

    Tako se na području Luke često mogu vidjeti uginula goveda, što samo po sebi izaziva zabrinutost među mještanima. Međutim, dodatne strahove među stanovništvom pobuđuje pojava opasne bedrenice u Dalmatinskoj zagori, bolesti koja se neumoljivo širi među domaćim i divljim životinja, a može zaraziti i ljude.

    Stanislav Soldo/Dubrovacki vjesnik

    Slika: Čitatelj

    Share. Facebook Twitter WhatsApp Telegram Email
    Najnovije vijesti

    Uginula krava digla uzbunu! Nakon Zagore zaraza stiže i ovdje, stotinu kilometara dalje…

    Autor: PORTAL ROGOTIN02.08.2025

    Zbog niza prometnih prekršaja kažnjen s preko dvije tisuće eura, našli mu i drogu

    Autor: PORTAL ROGOTIN01.08.2025

    RUKOMET – Naše kadetkinje uvjerljive i u drugom nastupu na EP: FURIOZNIH 40 MINUTA JERKOVIĆEVIH IZABRANICA

    Autor: Jurica Vukojević31.07.2025

    OBAVIJEST ZA STANOVNIŠTVO MJESTA KOMIN

    Autor: PORTAL ROGOTIN31.07.2025

    Niste znali? Zdravstveni sustav na jugu mijenja se iz temelja. Vaš dom zdravlja će imati i ovo… ali samo na papiru!

    Autor: PORTAL ROGOTIN31.07.2025
    kolovoz 2025
    P U S Č P S N
     123
    45678910
    11121314151617
    18192021222324
    25262728293031
    « srp    
    ARHIVA
    R o g o t i n
    Copyright © 2015-2025 PORTAL ROGOTIN

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.