Očekujemo poštenu i sportsku borbu, nastojat ćemo odveslati utrku onako kako smo trenirale. Najspremnija ekipa prva će ući u cilj – bile su riječi najave ženskog maratona kapetanice Siska Andree Borić. I bi tako, lađarice s Kupe suvereno su obranile naslov pobjednica od prošle godine, te tako produljile vladavinu Neretvom. Ostvarile su ono što nijednoj ženskoj lađarskoj posadi nije uspjelo u 12 maratona, četiri puta zaredom okitile su se zlatom, te uz još po jedno srebro i broncu najtrofejnija su ekipa u ženskoj konkurenciji.
Sisak zlatni
Sa starta ispod Lučkog mosta u Metkoviću krenulo je 17 posada lađarica, poredanih u dva reda. Krenule su nizvodno prema 10 km udaljenom Opuzenu, a u borbi za što bolje vrijeme nije im na ruku išao vjetar koji je puhao tijekom cijele utrke, te dobro valovita Neretva. Međutim, kao prave neretvanske gusarice nisu se dale smesti, sve posada u okviru svojih mogućnosti stigle su umorne, ali raspoložene do cilja.
Zagreb srebro
Lađarice Siska su opravdale ulogu favoritkinja, od samog starta zauzele su vodeću poziciju, niti jednog trenutka ne dopuštajući najupornijim pratiteljicama da ih ugroze. U nekoliko navrata mijenjala im se prva pratnja između Zagreba i MUP Lađarica u plavom, da bi se od sredine maratona oformila mini gusjenica Sisak, Zagreb, MUP Lađarice u plavom. Tim redoslijedom na vrhu okončana je ova zanimljiva utrka i onda su u cilj pomalo ulazile ostale ekipe koje nisu mogle pratiti ritam najspremnijih. Ali, koliko lađaricama znači ovo natjecanja najbolje svjedoči slika prilikom ulaska u cilj sastava Gusarica Komin i Marsonije, zadnjim atomima snage uprle su Kominke te za nekoliko tisućinki sekunde pretekle Brođanke i stigle četvrte. Nema tu predaje, niti odustajanja do zadnjeg metra.
MUP lađarice u plavom brončane
Dakle dominacija lađarica Siska se nastavlja, očito je da su one i ovoga puta bile najspremnije. Još jedan detalj bode u oči, po prvi puta na pobjedničkom postolju nije bilo posade s Neretve, sva odličja otišla su na kontinentalnu Hrvatsku.
Jurica Vukojević / Sportske novosti
Slike: Marin Veraja
ONE SU VLADARICE NERETVE
Posadu zlatnih lađarica Siska činile su: Dunja Čopković, Patricia Rajković, Marina Cerovac, Nina Batnožić, Tijana Vlahović, Andrea Borić (kapetanica), Kristina Devčić, Vedrana Matak, Una Ikić, Bruna Mesić, Irena Car, Dunja Babić (parićar), Ana Marija Knežević i Romana Borota. Naravno, tu je i njihov trener Matija Rakić, kojeg djevojke ističu kao faktor X njihova uspjeha. Od kada je preuzeo trenersku palicu započeo je uspon Sisčanki i stigle su do statusa nedodirljivih. On je inače zlatni lađar Zagreba, član njihove udarne posade, a danas će loviti drugo ovogodišnje zlato na Neretvi, u muškoj konkurenciji. (jv)
KONAČNI POREDAK
- Sisak 1:00:11, 2. Zagreb 1:00:17, 3. MUP Lađarice u plavom 1:00:56, 4. Gusarice Komin 1:02:18, 5. Marsonia Slavonski Brod 1:02:19, 6. Sparte Bjelovar, 7. Gusarice Metković, 8. Stablina, 9. Baćina, 10. Đakovo, 11. Opuzen, 12. Metkovke, 13. Lađarice s Matice Staševica, 14. Salašari Somborski, 15. Vinkovačke veslačice, 16. HPB Sport, 17. Metkovke 2. (jv)