Središnji dio, na trenutke žustre, javne rasprave o prijedlogu Izmjena i dopuna Prostornog plana uređenja Grada Ploča, koju su vodili izrađivači prostorno planske dokumentacije, odnosio se na lučko područje, odnosno mogućnost izgradnje dviju energana za proizvodnju električne i toplinske energije iz obnovljivih izvora – drvne biomase snage po 5 MW. U luci Ploče namjeravaju ih izgraditi Prvo plinarsko društvo – Investicije d.o.o. i Luka Ploče energija, a
Grad Ploče, organizator javne rasprave, odbio je izdati posebne uvjete za ta postrojenja. Ivo Karamatić istaknuo je da građani moraju znati što će se graditi na lučkome području, jer svi trpe posljedice. „Kogeneracijsko postrojenje je u stvari mala termoelektrana, odnosno više njih, kako je planirano. Priča o drvenoj sječki kao pogonskom gorivu je priča za malu djecu. Zakonom je predviđeno da se u nedostatku sirovine može izvršiti prenamjena i upotreba drugog energenta, konkretno ugljena. Ta postrojenja bila bi u samom kontaktu s urbanim dijelom grada. Na mala vrata pokušava se provući termoelektrana na ugljen.
Pozivam Lučku upravu Ploče, koja izdaje koncesije, na odgovorno ponašanje“, rekao je Karamatić, istaknuvši kako je stav nove Vlade RH protiv izgradnje takvih objekata. Osim njega i drugi sudionici javne rasprave tražili su hitno brisanje tih postrojenja iz prijedloga Izmjena i dopuna PP.
Poseban problem je status brda Sestrun kod Rogotina, kao i okolnog zemljišta koje je, kako je ustvrdio Joško Damić, kao poljoprivredno, bez natječaja i direktnom pogodbom za pedesetak lipa po „kvadratu“ prodao visoki državni dužnosnik. Zbog toga je uzaludno negodovalo oko 130 rogotinskih branitelja. Damić je ukazao i na „agresivno širenje lučkog područja“, sramotom struke i politike nazvao je granice mjesnih odbora i katastarskih općina, a prozvao je i „oktroirani HEP, HŽ i HAC koji bahato i
bezobrazno označavaju svoja područja“. Građani su iznijeli i niz drugih primjedbi o kojima traže očitovanje. Prostorni plan je, inače, donesen 2007. godine i od tada su bile tri ispravke i jedna ciljana izmjena i dopuna. Najnovije izmjene i dopune rezultat su nove zakonske regulative, donošenja izmjena i dopuna županijskog PP i katastarskih izmjera u Rogotinu i Kominu.
NAJNOVIJE
- Turistčka zajednica Ploče financirala sadnju stabala u Rogotinu
- FOTO VIJEST: DELEGAT ŠETKA DONIRAO NERETVI SEMAFOR
- Rukomet – DALMATINKA: EUROPSKI NASTUP U NJEMAČKOJ NAGRADA ZA SVE POSTIGNUTO DO SADA
- UMA Metković, 6. kolo: Vid preokretom do nove pobjede
- Marino Vrgoč otkrio kako se priprema za Dječju pjesmu Eurovizije
- Fotografija dana, 10. studenoga 2025.
- Čudo između Metkovića i Neuma: kamena Troja s piramidama i kiklopskim zidinama ostavlja bez daha – ovo morate vidjeti!
- Karavana bikeri Prevlaka-Vukovar u petak u Pločama




