Close Menu
Portal Rogotin – Hrvatska
    Facebook
    NAJNOVIJE
    • Najveća koncentracija alkohola zabilježena protekli tjedan je u Opuzenu
    • Dubrovnik: pretragom pronađeno 2030 g amfetamina, 630 g marihuane, 80,4 g kokaina, “joint”, 3 digitalne vage, 8 kom streljiva za pištolj, novac i dr. predmeti
    • JADRAN LP: Luetić i Taslak jedini odradili svih 30 susreta
    • Pločanski gimnazijalci obilježili 50 godina mature!
    • BRAVO MI! Opet preko dva milijuna pregleda.
    • BLED ROWING 2025 INTERNATIONAL REGATTA Srebro za Roka
    • Uoči Trojstva crkva u Rogotinu u novome ruhu
    • Još malo!
    Portal Rogotin – Hrvatska
    • Naslovnica
    • Vijesti
      • Hrvatska
      • Županija DN
      • Ploče
      • Rogotin
      • Dolina Neretve
      • Makarsko primorje
    • Šport
      • Nogomet
      • Rukomet
      • Ostalo
    • Kultura
    • Komentari
    • Povijest
    • Religija
      • Dolina Neretve – sakralni objekti
      • Duhovna poruka
    • Zanimljivosti
    Portal Rogotin – Hrvatska

    PUT DO SLOBODE

    15.10.2017Željko MarkotaŽeljko Markota

    salinovicHrvati, zameteni u svojoj tragičnoj prošlosti, jedva su dočekali svjetska pluralistička kretanja mnogih zemalja svijeta,  za svojom slobodom i neovisnosti. Pogažena i ponižena naša domovina je ustala ponosito i časno,  s namjerom da više nikada i nikome neće biti na koljenima.

    Bili smo i biti ćemo sklopljenih ruku samo pred Bogom veličina, pred drugim sklopljenih ruku,  nitko i ništa. NA  NAŠA  STOLJETNA  UVJERENJA, NIKADA  NEĆEMO, NITI ĆEMO  DOZVOLITI  NALIJEPITI  CIJENU!

    Naša domovina je naša najveća, najdublja i najtrajnija, velika, duboka i nesavladiva ljubav od kolijevke pa do groba! Ona je naš hrvatski identitet, naša bol i naša snaga. . . Tu svijest i tu ljubav, stoljećima smo nosili u sebi. Ona je bila i biti će naš pokretač i naša snaga.

    Jednom je naš veliki kiparski genij Ivan Meštrović napisao: “Saznaj tajnu ljubavi, riješit ćeš tajnu smrti i saznat ćeš, tek onda,  da je život vječan. “Kako je vječna i vječno opjevana naša domovina, vječni smo i mi koji u njoj živimo, jer smo iz vječnosti uselili u ovo vrijeme i prostor, da bi trenutku vremena poklonili vječnost!

    U tome je sva filozofija života, a nikakvi homo univerzalis.

    Nacionalnu svijest i slobodarsku nepokorenost,  formiranu u obiteljskom domu, učvršćenu u školskim danima Dubrovnika i Zagreba, na spoznajama o stradanjima hrvatske inteligencije, trajno su odredili naš životni put. Nitko nam našu duhovnost ni naša uvjerenja nije mogao zarobiti. Kao beskompromisni nositelji nacionalne misli u najtežim vremenima, nas nekoliko Pločana, odlučili smo se osnovati prvi Općinski odbor u Hrvatskoj. DRŽAVOTVORNE  IDEJE  POKREĆU  NAJVIŠI  MORALNI  RAZLOZI, a okončavaju najniži interesi.

    Osnivački skup je održan 18. listopada 1989. godine u gostionici “Čarli” na magistrali u Baćini. Tom, ne samo pločanski HDZ, povijesnom činu, proširio se na sve susjedne i druge južnohrvatske Općine.

    Nazočni su bili:  Velibor Kikerec, Perica Jurić, Luka Šiljeg, Josip Manolić, Vedran Sršen Filip Šalinović, Joško Damić,  Luka Bebić, pod zaštitom Petra Ninčevića i snimatelja Petra Cvitanovića.

    Na osnivačkom skupu prihvaćena je IZJAVA, koja obuhvaća dijelove izlaganja svih prisutnih. Važnost IZJAVE neobično je velika. To je prvi javno objavljeni tekst HDZ Dr. Franjo Tuđman, koji se pročitao u SAD, gdje se u to vrijeme nalazio i održavao niz predavanja po američkim Sveučilištima. Izjava je, bez kraćenja objavljena u Nedjeljnoj Dalmaciji od 29. listopada 1989. godine.

    Događanja, koja su pratila HDZ od njenog osnivanja 17. lipnja 1989. godine do danas, način reagiranja službene politike, vlasti i pretežnog dijela sredstava javnog priopćavanja, opredjelili su nas za nejavni način organiziranja Odbora. Kada govorimo o HDZ-eu, onda prije svega govorimo o prirodnom i neotuđivom pravu hrvatskog naroda da slobodno i uz uvažavanje drugih s kojima mu je živjeti, artikulira svoja prava i svoj interes u domovini i u svijetu. Imali smo pečat “Policijske promocije”. Nakon ideološkog drvlja i kamenja, te tuče pogrda dijela tiska na Hrvatsku demokratsku zajednicu, od prvog oglašavanja u veljači, njezino zagrebačko vodstvo ostalo je ugodno iznenađeno, što je Nedjeljna Dalmacija objavila u cijelosti izjavu osnivačkog skupa Općinskog odbora HDZ-ea. Hrvatska je bila i ostala naš izbor, mnogima je ona još uvijek datost. Zbog njih je današnja Hrvatska umorna i bezvoljna, još uvijek razapeta između starih podjela, ocrnjavana agresivnim ljudima i idejama prošlosti, razlomljena uskogrudnim, grupnim i političkim interesima, pod krinkom općeg dobra, potiskivana i ucjenjivana profiterskim interesima vanjskih moćnika samozvanih krojača povijesti.

    Moram ponavljati: da smo mi ti, koji odlučujemo o svojoj sudbini, kako i dalje od djevičanskog ne bi ostalo samo maslinovo ulje (ako je i to sigurno) .

    Dr. Filip Šalinović

    Share. Facebook Twitter WhatsApp Telegram Email
    Najnovije vijesti

    Najveća koncentracija alkohola zabilježena protekli tjedan je u Opuzenu

    Autor: PORTAL ROGOTIN16.06.2025

    Dubrovnik: pretragom pronađeno 2030 g amfetamina, 630 g marihuane, 80,4 g kokaina, “joint”, 3 digitalne vage, 8 kom streljiva za pištolj, novac i dr. predmeti

    Autor: PORTAL ROGOTIN16.06.2025

    JADRAN LP: Luetić i Taslak jedini odradili svih 30 susreta

    Autor: PORTAL ROGOTIN16.06.2025

    Pločanski gimnazijalci obilježili 50 godina mature!

    Autor: PORTAL ROGOTIN15.06.2025

    BRAVO MI! Opet preko dva milijuna pregleda.

    Autor: PORTAL ROGOTIN15.06.2025
    listopad 2017
    P U S Č P S N
     1
    2345678
    9101112131415
    16171819202122
    23242526272829
    3031  
    « ruj   stu »
    ARHIVA
    R o g o t i n
    Copyright © 2015-2025 PORTAL ROGOTIN

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.