Pročanska udruga osoba oboljelih od šećerne bolesti „Slatki“, ove je godine navršila dvadeset godina od osnivanja. Osnivačka skupština, koju je organizirala i do svoje smrti vodila nekadašnja pločanska novinarka Slobodne Dalmacije, Mirjana Putica, održana je 15.travnja 2000. godine. Zbog korone članovi nisu uspjeli obilježiti onaj slavljenički dio no,zasigurno će to učiniti čim prođe ova pandemija. Zanimljivo je napomenuti da je gđa Putica, koja je oboljela od dijabetesa još kao maturantica, u jednom intrvjuu izjavila da je u Pločama tada, dakle prije pedesetak godina, bilo svega 5-6 oboljelih od ovog „tihog ubojice“ ,kako se često naziva dijabetes. Dakle, prema tom minornom broju, tada nije postojala potreba za osnivanjem udruge ili slične asocijacije. Danas se situacija promijenila u skoro stostrukom broju jer se u Pločama smatra da ima preko 500 oboljelih, što onih koji se liječe a što onih koji se ne liječe ili ne znaju da imaju povišen šećer, iako se po mnogim faktorima može naslutiti da su potencijalni bolesnici. Stoga nije čudo da udruga broji oko sedemdeset članova a bilo ih je i više od sto. Udruga i njeni članovi su vrlo aktivni i organizirani pod vodstvom predsjednice, više medicinske sestre, Matilde Viskić, tajnice Dragice Roso a posebno su zahvalni na pruženoj pomoći i volontiranju medicinske sestre Branke Mateljak. Svakog petka članovi dolaze u udrugu, educiraju se i razmjenjuju iskustva te im se mjeri šećer, tlak, masnoća i kisik u krvi. Dva puta godišnje udruga organizira, uvijek na drugom mjestu, okupljanje udruga šećeraša iz Dalmacije. Također, dva puta godišnje organiziraju, u svim Mjesnim odborima Grada Ploča, mjerenje šećera, tlaka, masnoće i kisika a iste aktivnosti obavljaju i kod nekih prigodnih dana kao što je Dan dijabetičara. Svakog svibnja organiziraju i šetnju od Ploča do Baćinskih jezera gdje se na kraju šetnje obvezno vrše mjerenja šećera i tlaka. Svaka tri mjeseca iz Splita ih dolazi im specijalist dijabetičar kojemu članovi donose opće laboratorijske nalaze i nalaze mjerenja tromjesječnog šećera. Kod svih ovih aktivnosti uvijek se otkriju osobe sa povišenim vrijednostima navedenih mjerenja. Stoga se isti odmah upućuju njihovim obiteljskim liječnicima. Iz svega navedenog možemo zaključiti da pločani imaju sve osnovne uvjete za liječenje od šećerne bolesti, a na njima je da se redovito kontroliraju te da se drže dva najvažnija postulata, (što vrijedi za večinu bolestiju)a to su fizička aktivnost i adekvatna ishrana. I na kraju, pločanski volonteri i članovi se zahvaljuju svima onima koji im pomažu počev od pojedinaca, tvrki, grada, županije i sl. preko gradskih službi trenutno sudjeluju u natječaju EU fondova s projektom „“Zaštita osoba oboljelih od šećerne bolesti“.
NAJNOVIJE
- Dubrovačko-neretvanska policija zaprima sve veći broj prijava prevarenih građana – evo na što paziti
- Kvalifikacije za 3 NL-jug, uzvratna utakmica: KONAVLJANIN – ABECEDA SPORTA 5:0
- POTPISAN UGOVOR O DODJELI BESPOVRATNIH SREDSTAVA ZA PROJEKT „U RADOSNOM ZAJEDNIŠTVU
- EUROPSKI DANI ARHEOLOGIJE 2026. 12- 14. lipnja 2026: 30 godina od otkrića Augusteuma u Naroni (1995. – 1996.)
- Od uspomene do odgovornosti: započinje nagradni natječaj „Budi oko šume”
- Od Cannesa do Lopuda: filmski virtuozi stižu na Ponta Lopud Film Festival
- Prodaje se 790.000 kvadrata uz more blizu Pelješkog mosta – cijena je pravo iznenađenje…
- PRIJE 50 GODINA: ONI SU BILI PRVACI HRVATSKE!

