Close Menu
Portal Rogotin – Hrvatska
    Facebook
    NAJNOVIJE
    • Roko Mijić prvak Hrvatske
    • Obilježavanja 30. obljetnice organiziranog dolaska poljskih hodočasnika u Gradac
    • Program obilježavanja 80 godina rada Luke Ploče
    • Vlak Sarajevo-Ploče bilježi sjajne rezultate: U prva dva vikenda prevezeno više od 500 putnika
    • Udruga iznajmljivača Blace organizira tradicionalnu ribarsku večer u Blacama!
    • EVO NAS NA TRI MILIJUNA PREGLEDA!
    • Stižu milijuni, ali sateliti gledaju jeste li pokosili na vrijeme? Ako niste nema potpora. Ovo su uvjeti za isplatu!
    • 𝗕𝗮𝗯𝘆 𝗟𝗮𝘀𝗮𝗴𝗻𝗮: 𝗠𝗮𝗰̌𝗸𝗲 𝗶 𝘀𝗽𝗮𝗰̌𝗸𝗲 u Pučkom!
    Portal Rogotin – Hrvatska
    • Naslovnica
    • Vijesti
      • Hrvatska
      • Županija DN
      • Ploče
      • Rogotin
      • Dolina Neretve
      • Makarsko primorje
    • Šport
      • Nogomet
      • Rukomet
      • Ostalo
    • Kultura
    • Komentari
    • Povijest
    • Religija
      • Dolina Neretve – sakralni objekti
      • Duhovna poruka
    • Zanimljivosti
    Portal Rogotin – Hrvatska

    Ministar Beroš u Dubrovniku povodom uspostavljanja ovogodišnje Hitne helikopterske službe

    18.06.2020AutorAutor

    Povodom uspostavljanja ovogodišnje Hitne helikopterske medicinske službe tijekom ljetne sezone, na helidromu pokraj Opće bolnice Dubrovnik održana je u četvrtak pokazna vježba na kojoj je uz župana Nikolu Dobroslavića sa zamjenicima Žaklinom Marević i Joškom Cebalom nazočio i ministar zdravstva Vili Beroš, saborski zastupnik Branko Bačić, pomoćnik ministra unutarnjih poslova i Ravnatelj civilne zaštite Damir Trut sa suradnicima, gradonačelnik Dubrovnika Mato Franković, ravnatelj Zavoda za Hitnu medicinu Luka Lulić, ravnatelj OB Dubrovnik Marijo Bekić, ravnatelj Doma zdravlja Dubrovnik Branko Bazdan i pročelnica UO za društvene djelatnosti Jelena Dadić.

    Ministar zdravstva Vili Beroš izjavio je ovom prilikom kako je ustroj Hitne helikopterske medicinske službe prioritet hrvatskog zdravstvenog sustava, kako bi se osigurala dostupnost zdravstvene zaštite svima.

    ”Studija je točno odredila koliko bi nam helikopterskih baza trebalo, kako bismo pokrili Hrvatsku. Postoje projekcije, ali se to ne može ustrojiti brzo. Sama nabava i isporuka helikoptera potraje dvije do tri godine ili više. Ali je jasno da nam ovakav model treba, a uobičajen je u EU. Ne možemo dozvoliti da Hrvatska nema nešto što EU ima”, naglasio je Beroš.

    hitna-helikopterska-sluzba-beros-180620-19-1024x683 hitna-helikopterska-sluzba-beros-180620-22-1024x683

    Podsjetio je kako od početka mandata govori o potrebi ustroja hitne helikopterske medicinske službe u čitavoj državi i cjelokupnom vremenu.

    ”Tim u Zračnoj luci Dubrovnik je jedan od sedamnaest timova mladih, obrazovanih i kvalitetnih ljudi raspoređenih na frekventnim prometnicama koji iznimno pomažu u sezoni. To daje dodatan osjećaj sigurnosti turistima, ali i građanima. Koriste isti ovaj helikopter, koji je adekvatno opremljen”, ustvrdio je Beroš.

    Napomenuo je kako novi zakon o zdravstvenoj zaštiti daje mogućnost izvanbolničke specijalističke skrbi, što je posebno bitno za dalmatinske otoke.

    ”Nema logike da na dijagnostičke ili kontrolne preglede svakodnevno deseci pacijenata s otoka dolaze u velike centre. Ima smisla da specijalist jednom tjednom na otok. Time se čuvaju radni dani, a sve je funkcionalnije”, objasnio je Beroš.

    Dubrovačko-neretvanski župan Nikola Dobroslavić rekao je kako važnost službe pokazuje podatak o prosječnih 160 intervencija godišnje.

    hitna-helikopterska-sluzba-beros-180620-8-1024x683”S ovom smo službom puno brži i spašavamo ljudske živote koji su nam najdragocjeniji. Zato je ovo važan segment zdravstvene zaštite na našem području, jer ispunjamo našu obvezu o ‘zlatnom satu’. Služba nam je potrebna tijekom cijele godine i drago mi je što tu ideju podržava i ministar Beroš”, izjavio je župan Dobroslavić.

    Ravnatelj županijskog Zavoda za hitnu medicinu Luka Lulić istaknuo je kako je županija geografski izdužena, dislocirana i s puno otoka pa je ova služba od velikog značaja.

    ”Krajnje točke županije su udaljene skoro 200 kilometara, daleko od bolnica u Dubrovniku ili Splitu. Helikopter je presudan za spašavanje života u hitnim slučajevima. Nadam se da će služba prerasti iz ljetne u cjelogodišnju, i to na području cijele Hrvatske”, rekao je Lulić.

    Sporazum o suradnji kod provedbe zračnog prijevoza (hitnu helikoptersku medicinsku službu) Dubrovačko-neretvanska županija potpisala je s Ministarstvom unutarnjih poslova i Ministarstvom zdravstva za razdoblje od 19. lipnja do 15. rujna 2020. godine.

    Sporazum o suradnji obuhvaća prijevoz životno ugroženih, ozlijeđenih ili oboljelih osoba na području županije, čime je omogućeno pravovremeno pružanje hitne helikopterske medicinske skrbi svim hitnim pacijentima na udaljenim otočkim i cestovno nedostupnim područjima za vrijeme ljetne turističke sezone. Program se provodi petu godinu zaredom.

     

    Share. Facebook Twitter WhatsApp Telegram Email
    Najnovije vijesti

    Roko Mijić prvak Hrvatske

    Autor: PORTAL ROGOTIN09.07.2025

    Obilježavanja 30. obljetnice organiziranog dolaska poljskih hodočasnika u Gradac

    Autor: PORTAL ROGOTIN08.07.2025

    Program obilježavanja 80 godina rada Luke Ploče

    Autor: PORTAL ROGOTIN08.07.2025

    Vlak Sarajevo-Ploče bilježi sjajne rezultate: U prva dva vikenda prevezeno više od 500 putnika

    Autor: PORTAL ROGOTIN08.07.2025

    Udruga iznajmljivača Blace organizira tradicionalnu ribarsku večer u Blacama!

    Autor: PORTAL ROGOTIN08.07.2025
    lipanj 2020
    P U S Č P S N
    1234567
    891011121314
    15161718192021
    22232425262728
    2930  
    « svi   srp »
    ARHIVA
    R o g o t i n
    Copyright © 2015-2025 PORTAL ROGOTIN

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.