„Ne može se u travnju s proizvođačima ugovarati otkupna cijena za listopad“

0

Ako se nastavi primjena Zakon o nepoštenim trgovačkim praksama na ovakav način otkupljivačka poduzeća u dolini Neretve iduće jeseni neće moći otkupljivati mandarine. Jednostavnije će biti zatvoriti otkupe negoli čekati inspekcije i plaćati enormno visoke novčane kazne zbog primjerice unaprijed utvrđivanja i ugovaranja otkupne cijene mandarina, piše Slobodna Dalmacija.

– Ne može se u travnju sa proizvođačima ugovarati otkupna cijena mandarina za listopad a upravo se to traži odredbama Zakona o nepoštenim trgovačkim praksama-smatraju otkupljivači mandarina koji naglašavaju da je otkupna cijena rezultat ponude i potražnje a ne dogovora.

S obzirom da je proizvodnja mandarina u Hrvatskoj zanemariva na europskom tržištu u odnosu na ostale svjetske proizvođače citrusa kao što su Španjolska, Grčka, Turska sa kojima Hrvatska nastupa na istim EU tržištima cijene hrvatske mandarine ne ovise samo o domaćoj  proizvodnji, nego i o proizvodnji tih većih zemalja te se mijenjaju sukladno stanju na tržištu-ističe direktor otkupljivačke tvrtke Jesenska iz Opuzena, Marinko Soče,  koja je nedavno kažnjena sa 350 tisuća kuna zbog kršenja zakona o nepoštenoj trgovačkoj praksi.

Upravo je Agencija za zaštitu tržišnog natjecanja (AZTN) koja je kaznu izrekla kao jedan od teških prekršaja Zakona o nepoštenim trgovačkim praksama navela formiranje otkupne cijene mandarina. Inspektori su utvrdili da je Jasenska, iskorištavajući značajnu pregovaračku snagu, u sezoni otkupa 2018. godine svojim dobavljačima mandarina nametnula više nepoštenih trgovačkih praksi jer nije utvrdila uvjete i rokove plaćanja kao i mjesta isporuke mandarina. Jasenskoj se također stavilo na teret i takozvano čuvanje mandarina u skladištima čime je rizike poslovanja prebacila na poljoprivrednike, za što je kažnjena sa 350 tisuća kuna.

– Kako je moguće unaprijed odrediti otkupnu cijenu mandarina i staviti je u ugovor koji se potpisuje sa proizvođačima. Ako stavimo prevelik iznos onda to trebamo  ispoštovati  i na kraju smo propali, a ako stavimo premali iznos poljoprivrednici nam neće dovoziti mandarine na otkup-pojašnjava Soče, koji se za pomoć obratio i Ministarstvu poljoprivrede.

– Prema EU direktivi dobavljači i kupci bi se trebali moći slobodno dogovarati o cijenama poljoprivrednih proizvoda i neprihvatljivo je da se Jasensku kažnjava jer nema ugovorene cijene otkupa mjesecima ranije-ističe Soče.

Osim toga, inspektori u svako doba mogu „upasti“ otkupljivaču, zapečatiti otkup na dva tjedna i izuzeti dokumentaciju.

U našem skladištu bude preko 800 tona mandarina, koje u tom periodu mogu propasti. Šteta bi bila 5 milijuna kuna a nemamo se kome žaliti-rezolutan je Soče.

Jasenska kao otkupljivač formira otkupne cijene po kalibrima (veličinama) mandarina koje su javno objavljene na otkupnom mjestu, te je nemoguće  odrediti  količine po pojedinim kalibrima dok se ne obavi proces odzelenjavanja i kalibriranja mandarine. Slijedom toga otkupni blok sa točnim količinama po kalibrima i cijenama nije moguće izdati sve dok se ne završi proces kalibriranja mandarine, pojašnjava nam Soče naglašavajući da je sa stajališta AZTN-a to nepoštena trgovačka praksa.

mandarine otkup--

Osim toga, za otkupljivače je problem izdavanje otkupnog bloka, koji se sa stajališta inspektora AZTN-a mora ispostaviti odmah nakon berbe te skladištenje odnosno čuvanje mandarina u skladištima otkupljivača, što je također nepoštena trgovačka praksa.

–  Mandarina se bere u stanju koje ne odgovora standardima potrebnim za stavljanje takve robe na tržište. Tek nakon što se mandarina odzeleni (dozreli) ista može ići u otkup. U tom trenutku roba je i dalje u vlasništvu dobavljača a kod otkupljivača se nalazi temeljem ugovora o skladištenju pa ju isti, ukoliko ju ne želi prodati otkupljivaču može preuzeti sa skladišta.  Tako se omogućilo proizvođačima koji nemaju potrebne kapacitete za skladištenje robe, da do trenutka postizanja ugovorene kvalitete,skladište svoju robu-smatra Soče.

AZTN  je zamislila da u skladište dođe gotov proizvod, razvrstan po kalibrima,bez ikakvih osteštćenja, ali nama poljoprivrednici dovezu mandarine direktno iz berbe gdje može biti otpada od 2% pa čak nekada i 50%-naglašava Soče.

Traziti od otkupljivača da budu babe gatare I proizvoljno procjenjuju otpad po proizvodjaču nije ozbiljno sa strane AZTN-a, zaključuje Soče.

Prema novim pravilima a što je i direktiva Europske unije, svi otkupljivači koji imaju promet veći od 15 milijuna kuna morati će poštivat Zakon o nepoštenim trgovačkim praksama, dok je do sada ta granica bila 80 milijuna kuna prometa godišnje.

Stanislav SOLDO

 

Share.

About Author

Comments are closed.