Close Menu
Portal Rogotin – Hrvatska
    Facebook
    NAJNOVIJE
    • Kapi kiše tijekom svete mise neće više vjernicima kapati na glavu
    • Otvara se klizalište u Pločama
    • Federalni hidrometeorološki zavod BiH izdao ozbiljno upozorenje za dolinu Neretve
    • Bit će posla za disciplinskog suca ŽNS-a. ONK Metković: ‘Napadnuti smo u Orebiću! Ovo je jedan od najsramotniji događaja‘. Oglasio se i Orebić
    • Sve žurne službe na terenu! Nestala starija žena, HGSS i policija pretražuju obale Male Neretve
    • AMNL Grada Ploča, 5. kolo: BAĆINA I PORTO JEDINI BEZ PORAZA
    • 2. HMNL-jug, 5. kolo BAČVICE ZA SADA JEDINE MAKSIMALNOG UČINKA
    • 2. HNLŽ, Skupina A, 11. kolo: REMI U MRAVINCIMA, DVA SUSRETA ODGOĐENA
    Portal Rogotin – Hrvatska
    • Naslovnica
    • Vijesti
      • Hrvatska
      • Županija DN
      • Ploče
      • Rogotin
      • Dolina Neretve
      • Makarsko primorje
    • Šport
      • Nogomet
      • Rukomet
      • Ostalo
    • Kultura
    • Komentari
    • Povijest
    • Religija
      • Dolina Neretve – sakralni objekti
      • Duhovna poruka
    • Zanimljivosti
    Portal Rogotin – Hrvatska

    Obavijest vinogradarima zbog najavljenih oborina

    31.05.2023

    Vinova loza  se nalazi u razvojnom stadiju intenzivnog  porasta listova i mladica dok sorte ranije epohe dozrijevanja ulaze u cvatnju. Najavljene oborine povoljno će utjecati na razvoj i infekcije uzročnicima plamenjače vinove loze (Plasmopara viticola) , te sive plijesni (Botrytis cinerea ) kod osjetljivih sorata. Za zaštitu od navedenih uzročnika preporučujemo pripravke sistemičnog  djelovanja, uz napomenu da pripravci koji u sebi imaju djelatnu tvar folpet postrano djeluju i na uzročnika sive plijesni.

    Zaštitu od plamenjače vinove loze  moguće je napraviti jednim od pripravaka: Forum star, Mikal Flash, Mikal Premium F, Curzate F , Pergado F, Fantic F, Momentum trio, Magma Triple, Sphinx extra 685 WDG. Navedeni pripravci sadrže folpet koji će dati zaštitu i od ranog razvoja sive plijesni.

    Razmak između zaštita ne bi trebao biti duži od 10-12 dana.

    Vremenske prilike osobito pogoduju infekcijama uzročnikom  pepelnice ( Erysiphe necator)

    Zaštitu od pepelnice vinove loze moguće je  napraviti jednim od pripravaka: su Dynali, Luna expirience, Revyona, Collis, Nativo 75 WG, Mystic EC, Vivando, Talendo extra, Folicur EW 250, Domark 40 ME, Prosper CS 300 i sl.

    Osjetljive sorte na razvoj sive pljesni ili botritisa u razvojnom stadiju početka cvatnje možete zaštititi jednim od botriticida  https://fis.mps.hr/trazilicaszb/

    Upućujemo vinogradare pregled vinograda na prisutnost gusjenica grozdovih moljaca te prema potrebi obaviti suzbijanje jednim od pripravaka: Coragen SC, Affirm, Voliam, Radiant, Laser KS, Vertimec 018 EC i sl.

    Pripravke upotrijebiti prema uputi proizvođača i u skladu s Fitosanitarnim informacijskim sustavom http://fis.mps.hr/trazilicaszb/

    Zakon o održivoj uporabi pesticida (NN 46/22) propisuje da je profesionalni korisnik obvezan voditi i čuvati evidenciju o uporabi pesticida na razdoblje od tri godine, uključujući i račune za kupljene pesticide. Pripravke za zaštitu bilja upotrijebiti prema uputi proizvođača, a praznu je ambalažu potrebno zbrinuti na propisani način.

     

    Ivana Tomac Talajić  dipl. ing. agr.

     e-mail: Ivana.Tomac.Talajic@mps.hr

     

     

    Share. Facebook Twitter WhatsApp Telegram Email
    Najnovije vijesti

    Kapi kiše tijekom svete mise neće više vjernicima kapati na glavu

    Otvara se klizalište u Pločama

    Federalni hidrometeorološki zavod BiH izdao ozbiljno upozorenje za dolinu Neretve

    Bit će posla za disciplinskog suca ŽNS-a. ONK Metković: ‘Napadnuti smo u Orebiću! Ovo je jedan od najsramotniji događaja‘. Oglasio se i Orebić

    Sve žurne službe na terenu! Nestala starija žena, HGSS i policija pretražuju obale Male Neretve

    svibanj 2023
    P U S Č P S N
    1234567
    891011121314
    15161718192021
    22232425262728
    293031  
    « tra   lip »
    ARHIVA
    R o g o t i n
    Copyright © 2015-2025 PORTAL ROGOTIN

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.