Close Menu
Portal Rogotin – Hrvatska
    Facebook
    NAJNOVIJE
    • JADRAN LP: Zahtjevno gostovanje, ali žele nastaviti svoj niz
    • NERETVA: Ukrotiti Val za nastavak pobjedničkog niza
    • Zadnji dan Rima za neretvanske hodočasnike
    • Pogled u prošlost: Gradac kroz stare fotografije
    • U Vukovaru pokopan Jean-Michael Nicolier
    • Jedan klik i dronovi preuzimaju vinograde. Ovo je poljoprivreda kakvu Dalmacija još nije vidjela
    • Napad vuka na jugu Dalmacije, stradala mlada magarica. Ovo je razlog zašto je predatora sve više na ovom području
    • Rezultati preventivnih i represivnih aktivnosti policije – smanjeni svi parametri broja stradavanja u prometnim nesrećama koje su počinili strani državljani
    Portal Rogotin – Hrvatska
    • Naslovnica
    • Vijesti
      • Hrvatska
      • Županija DN
      • Ploče
      • Rogotin
      • Dolina Neretve
      • Makarsko primorje
    • Šport
      • Nogomet
      • Rukomet
      • Ostalo
    • Kultura
    • Komentari
    • Povijest
    • Religija
      • Dolina Neretve – sakralni objekti
      • Duhovna poruka
    • Zanimljivosti
    Portal Rogotin – Hrvatska

    Olovna sačma je zabranjena, u lov idite samo sa bezolovnim streljivom

    08.12.2023

    Lovcima će se u narednoj godini dijeliti besplatni bezolovni lovački meci kako bi se povećao interes za korištenje ovog streljiva, a posebno u svjetlu činjenice da je korištenje olovnog streljiva već sada zabranjeno na području vlažnih i močvarnih staništa, javlja  Dubrovacki vjesnik

    Trovanje olovom iz lovačkog streljiva jedna je od ozbiljnijih prijetnji za opstanak bjeloglavih supova i drugih ptica grabljivica. Uz opasne pesticide, azbest, smog ili živu, olovo je jedna od najopasnijih kemikalija zbog svoje toksičnosti i široke rasprostranjenosti u čovjekovu okolišu. Osim što je prijetnja za ptice, olovo šteti ljudskom zdravlju. Negativno utječe na gotovo svaki organski sustav. Olovo je tihi ubojica. Simptomi trovanja su nezamjetni, a čak i male količine imaju negativan učinak na zdravlje ljudi i prirode.

    Podsjetimo, korištenje pa čak i samo nošenje streljiva s olovnom sačmomu močvarnim staništima i 100 metara oko njih protuzakonito je i novčano kažnjivo u svih 27 zemalja Europske Unije (EU) kao ina Islandu, u Norveškoj i Lihtenštajnu. Novčanom kaznom od 6.636,14 do 13.272,28 eura (od 50.000,00 do100.000,00 kuna) kaznit će se lovoovlaštenik. Novčanom kaznom od 1.327,22 do 1.990,84 eura (od 10.000,00 do 15.000,00 kuna)kaznit će se i odgovorna osoba kod lovoovlaštenika(najčešće je to predsjednik lovačkog društva) i sam počinitelj (lovac koji krši zabranu). Nadzor će na terenu obavljati sanitarna inspekcija Državnog inspektorata Republike Hrvatske.

    Stanislav Soldo/Dubrovacki vjesnik

    Slika: rogotin.hr ilustracija

    Share. Facebook Twitter WhatsApp Telegram Email
    Najnovije vijesti

    JADRAN LP: Zahtjevno gostovanje, ali žele nastaviti svoj niz

    NERETVA: Ukrotiti Val za nastavak pobjedničkog niza

    Zadnji dan Rima za neretvanske hodočasnike

    Pogled u prošlost: Gradac kroz stare fotografije

    U Vukovaru pokopan Jean-Michael Nicolier

    prosinac 2023
    P U S Č P S N
     123
    45678910
    11121314151617
    18192021222324
    25262728293031
    « stu   sij »
    ARHIVA
    R o g o t i n
    Copyright © 2015-2025 PORTAL ROGOTIN

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.